Piazzai, Laura - From The Outside In

Artur Chachlowski, Piazzai, Laura - From The Outside In

„From The Outside In” to nowy album Clive’a Nolana… Nie, powinienem raczej napisać: z muzyką Clive’a Nolana. Bo w głównej roli i w centrum uwagi jest na tej płycie mocny głos włoskiej piosenkarki Laury Piazzai. Album opatrzony jest wyjaśniającym wszelkie wątpliwości podtytułem „Laura Piazzai sings the music of Clive Nolan” i zgodnie z nim jest zbiorem utworów skomponowanych przez Clive'a i zaprezentowanych przez Laurę.

W muzycznym życiu Nolana ważną rolę zawsze odgrywały muzy – wokalistki, które nadawały jego piosenkom właściwej treści i były ich interpretacyjnym dopełnieniem. W latach 90. była to Tracy Hitchings, potem bohaterka Nolanowych musicali Agnieszka Świta, a teraz nadszedł czas Laury Piazzai. W interpretacji utworów skomponowanych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat pomagali jej zatrudnieni w studio muzycy. I to nie byle jacy, bo praktycznie sami dobrze znajomi, jak m.in. gitarzyści Karl Groom i Mark Westwood, perkusiści Scott Higham i Sergio Quagliarella, basista John Jowitt, wokalista Andy Sears, no i oczywiście sam Clive Nolan, który zagrał na instrumentach klawiszowych oraz opracował liczne orkiestracje.

Program płyty składa się z 13 piosenek. Niektóre z nich pamiętają jeszcze tak odległe czasy, jak oba albumy projektu Strangers On A Train czy solowy krążek Tracy Hitchings pt. „From Ignorance To Ecstasy” (wszystkie wydane na samym początku lat 90. ubiegłego wieku przez nieistniejącą już wytwórnię SI Music). Kilka z nich to rzeczy dziś już zupełnie zapomniane. „Tchnęliśmy z Laurą nowe życie w moje stare piosenki, po które nie spodziewałem się, że jeszcze kiedyś sięgnę.” – mówi Clive. I ma rację, bo wszystkie utwory, które odnajdujemy w programie tego albumu otrzymały teraz drugie życie, nabrały nowej tożsamości, a także, dzięki głosowi Laury, który wydaje się jakby idealnie skrojony pod muzykę Nolana, zachowano element spójnej stylistycznej ciągłości, dzięki której płyty słucha się jako bardzo homogenicznej całości.

Jest co najmniej kilka niewątpliwych atrakcji tego albumu. Do najciekawszych należą pełen emocji utwór tytułowy „From The Outside In”, dwa tematy pochodzące z musicalu „She”: „Closer” i „Murder”, premierowy, pełen klasycznych momentów „Whole Again”, też premierowy, świetnie zorkiestrowany utwór „Book Of Thoughts” oraz wyciągnięty z kilkunastominutowej suity „The Labyrinth” z drugiej płyty Strangers On A Train fragment zatytułowany „Sensing A Presence”. Kiedyś był to wokalny duet Tracy Hitchings – Alan Reed, teraz Laura Piazzai wykonała go wspólnie z Andy Searsem.

W telegraficznym skrócie, największe atuty tej płyty to: ciekawy wokal Laury, udział w nagraniach renomowanych muzyków, dwie nowe ekscytujące piosenki, nowe aranżacje starych kompozycji Clive'a oraz mnóstwo muzycznych niespodzianek. To wszystko we wspaniałej, pełnej niebywałego entuzjazmu, wokalnej interpretacji Laury Piazzai. Dla miłośników twórczości Clive’a Nolana pozycja obowiązkowa!

MLWZ album na 15-lecie