PostNatura - The Great Silence

Redakcja, PostNatura - The Great Silence

PostNatura to instrumentalny zespół grający muzykę postrockową. Jego twórczość to mieszanka ciężkiego, gitarowego grania z kompozycyjnym podejściem do muzyki przywodzącym na myśl ścieżki filmowe. Recenzenci nazwali ten styl ‘atmosferycznym post-metalem’...

Zespół założony został w 2013 roku przez gitarzystę Daniela Świderskiego. Skład uzupełnili Jacek Lasota na basie oraz Piotr Sztachelski na perkusji, który w późniejszym okresie zastąpiony został przez Stanisława Dubowika. Od początku występów scenicznych kompozycje zespołu dopełniane były żywiołowymi wizualizacjami tworzonymi przez VJ-a, Bogusława Buczyńskiego. W efekcie, muzyka współgrająca z obrazem tworzą komplementarną całość.

Grupa PostNatura w sposób celowy łączy ze sobą wszystkie kompozycje tworząc jedną solidną całość, zarówno na płytach, jak i na koncertach. Dowodem na to był już zapis muzyczny na debiutanckim, eponimicznym albumie wydanym w grudniu 2017 roku. Od tego czasu do dzisiaj zespół zagrał ponad pięćdziesiąt koncertów w całej Polsce. Wartymi uwagi były spektakle odgrywane w kinach w towarzystwie fragmentów polskich czarno-białych filmów, a także muzyczna interpretacja filmu “Nanuk z Północy” Roberta Flaherty’ego, prezentowana na żywo wraz z filmem.

“The Great Silence” to tytuł drugiego krążka zespołu, który ukazuje się trzy lata po debiucie. Tytuł albumu nawiązuje do artystycznej instalacji wizualnej, którą stworzyli Jennifer Allora oraz Guillermo Calzadilla. Film wydany przez wspomnianych twórców porusza temat eksploracji kosmosu i poszukiwań życia pozaziemskiego, przy równoczesnym braku szacunku oraz zainteresowania zagrożonymi wyginięciem gatunkami zwierząt na Ziemi. Poniekąd album “The Great Silence” jest muzyczną, 45-minutową interpretacją tej instalacji. Tematyka, którą porusza ta instalacja okazała się bliską sercu muzyków PostNatury. Być może nie do końca nowa muzyka była komponowana specjalnie pod film, ale towarzyszył on im w trakcie jej nagrywania i w pewien podświadomy sposób udało się wpleść jego treść pomiędzy dźwięki wypełniające płytę „The Great Silence”.

Pierwszy singiel “Trip” został opublikowany 17 lipca 2020 roku i dostępny jest na wszystkich platformach streamingowych oraz na YouTube wraz z teledyskiem złożonym ze scen kina Ingmara Bergmana. Drugi singiel “Color Of Smoke” dostępny jest w sieci od 9 października, a sam album ujrzy światło dzienne już 6 listopada…

 

Na podstawie materiałów informacyjnych zespołu.             

MLWZ album na 15-lecie