MIllenium - Three Brothers' Epilogue EP

Artur Chachlowski

ImageRyszard Kramarski wraz ze swoim zespołem Millenium zafundował nam 28-minutowy mini album, będący zwieńczeniem płytowej trylogii o trzech braciach – bohaterach albumów „Vocanda” , „Interdead” oraz „Numbers...”. Znalazły się na nim trzy niepublikowane wcześniej nagrania. Główną część płyty zajmuje 15-minutowa suita, która jest  codą całej trylogii. W utworze „Epilogue” przenikają się losy młodego biznesmena Daniela, komputerowca Adriana i nałogowego gracza Johna. Ich fobie oraz sploty nieszczęśliwych wypadków wiodą ich (każdego w innym czasie) do domu dla obłąkanych. Jednak przy pomocy znanego z jednej z wcześniejszych płyt cudownego urządzenia zwanego „wishmakerem” jednemu z braci udaje się sprowadzić ich wszystkich w jedno miejsce. Nie jest to jednak miejsce, w którym ktokolwiek chciałby spotkać swoich najbliższych. Stąd trudno doszukać się w tej historii, przynajmniej z literackiego punktu widzenia, iście hollywoodzkiego happy endu.

Muzycznie mamy w tym trwającym kwadrans utworze prawdziwą kwintesencję stylu zespołu. Znajdziemy w nim wszystkie typowe cechy muzyki Millenium: fajnie brzmiące syntezatory Ryszarda Kramarskiego, dystyngowany, krystalicznie czysty śpiew Łukasza Galla, dobrze pracującą sekcję rytmiczną: Tomasz Paśko (dr) - Krzysztof Wyrwa (bg) oraz pełną ciekawych niuansów grę na gitarze Piotra Płonki. Kto wie, być może „Epilogue” to przyszły klasyk polskiego art rocka? Czy tak będzie – czas pokaże. Ale już dzisiaj możemy powiedzieć z całą  pewnością, że nagranie to jest jednym z najważniejszych w całym dorobku zespołu.

Niniejszy mini album uzupełniają dwa unikatowe nagrania z sesji "Numbers And The Big Dream of Mr Sunders". Pierwszy z nich, „Dream About Aliens”, oparty jest na motywach utworów „Talk To Aliens” oraz „Aliens And Me”, a drugi – „Wake Up John!” to wzbogacona o wokal Łukasza wersja instrumentalnej kompozycji „...And The Big Dream Of Mr. Sunders”. Obu słucha się bardzo przyjemnie.

Na koniec kilka słów o ciekawym zabiegu marketingowym zastosowanym przez grupę Millenium i przygotowanym dla tych słuchaczy, którzy posiadają już podstawowe wydanie albumu "Numbers And The Big Dream of Mr Sunders" z 2005 roku. Dla nich właśnie EP-ka  "Three Brothers' Epilogue" jest  dostępna w specjalnej,  bardzo niskiej cenie. Natomiast ci słuchacze, którzy do tej pory jeszcze nie zakupili albumu "Numbers...",  będą mogli  nabyć go razem EP-ką w specjalnej limitowanej edycji  w cenie... jednej płyty. Jednym i drugim mówię: warto szybciutko zaopatrzyć się w brakujący element tej ciekawej muzycznej trylogii.

www.lynxmusic.pl

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!