Siena Root - Different Realities

Andrzej Barwicki, Siena Root - Different Realities

„Different Realities” to kolejny album szwedzkiej kapeli Siena Root wznowiony na CD przez poznańską oficynę Oskar. Krążek ten oryginalnie pojawił się w październiku 2009 roku i zespół prezentuje na nim swoje dwa różnorodne muzyczne oblicza. Epickie: dwie długie rozbudowane suity, „We” i „The Road to Agartha”, z których każda podzielona jest na kilka części oraz cztery kompozycje, które mają charakter bardziej dynamiczny ukazujący rockowo-psychodeliczne ukierunkowanie stylu Siena Root. Szwedzi świetnie funkcjonują jako typowy retro band i po raz kolejny prezentują się na „Different Realities” w znakomitej formie.

Pomysł na hardrockowe improwizacje w stylu sprzed paru dekad doskonale nadaje się na długie instrumentalne eksploracje, jakim podążają członkowie Siena Root. Swoją muzyczną autentycznością w kreowaniu i mieszaniu różnych stylów - stoner rocka, bluesa, hard rocka z domieszką różnych kultur - potrafią skutecznie zaznaczać swoją obecność w świecie muzyki. To taka ich rockowa ekscentryczność. Wierność organicznemu brzmieniu ma w ich przypadku kolosalne znaczenie. W swej narracji o specyficznej muzycznej konstrukcji gromadzą przy głośnikach czy ze słuchawkami na uszach tęskniących za takim brzmieniem liczną rzeszę słuchaczy.

Mocne organy i gitary wiodą prym od pierwszych minut rozpoczynającej album kompozycji, przenikając między hardrockową dramaturgią i atmosferycznymi niuansami. No i ten psychodeliczno-folkowy rezonans tworzy niezwykle interesującą aurę. Wędrując szlakiem prekursorów rockowych dokonań starają się stworzyć coś niepowtarzalnego i nieprzeciętnego. To taki ich ukłon w stronę tego, co już w świecie muzyki było, ale do czego na pewno warto nawiązywać. W przeważającej części tego albumu uczestniczymy w instrumentalnym spontanicznym muzykowaniu i wyrażaniu przez zespól charakterystycznej ekspresji artystycznej. Te swobodne dźwięki tylko w dwóch przypadkach zostały wzbogacone wokalnie przez Janet 'Jones' Simmonds („We Are Them”, „As We Return”). Muzycy Siena Root potrafią budować dramaturgię wkomponowując cichsze fazy klawiatury i cytując w moim odczuciu klasyków: „Jeźdźcy pośród burzy” i „Pani w czerni”, by później uderzyć jakimś rasowym rockowym motywem…

Muzycy Siena Root poszukiwali inspiracji również w muzyce i kulturze ludowej, czego doświadczymy słuchając „The Road to Agartha (Raagmala)”. Czeka nas tu orientalna podróż, która - muszę przyznać - nie jest łatwa w odbiorze przy pierwszym przesłuchaniu. Nie ma się jednak co zniechęcać; z doświadczenia wiemy, że wyjście na szczyt do przyjemnych nie należy, ale gdy już tam dotrzemy to widok wynagradza cały trud. I tak, krocząc szlakiem „Bairagi”, "Bhairavi", "Ahir Bhairav" i „Bhimpalasi", poznajemy różne etnograficzne brzmienia wydawane przez takie bliskowschodnie instrumenty, jak darbuka, tzouras, sitar, tamburyn i lira korbowa. Fani rockowych dźwięków nieczęsto mogą usłyszeć brzmienie tych ludowych wynalazków. Tego rodzaju muzyka tworzona przez rockową kapelę świadczy o jej nieograniczonych zainteresowaniach i ogromnych technicznych możliwościach.

Prawdziwą puentą łączenia muzyki bez granic jest ostatnia na płycie kompozycja zatytułowana „Jog”. Dialog fletu i gitary jest w niej zgoła imponujący, a to przecież tylko fragmencik z dziesięciominutowego wspaniałego utworu. Muzycy Siena Root już wcześniej próbowali uatrakcyjniać paletę dźwięków lekkim indyjskim klimatem. Na tym krążku podeszli do tego zagadnienia wręcz ceremonialnie. Więc i nam nie pozostaje nic innego jak z radością celebrować zawartość „Different Realities”, do czego zachęcam nie tylko fanów retro folk rocka.

MLWZ album na 15-lecie