D Project

Ciccada - Harvest

Artur Chachlowski, Ciccada - Harvest

Grupa Ciccada została założona w 2005 roku przez flecistę i klawiszowca Nicolasa Nikolopoulosa oraz gitarzystę Yorgosa Mouchosa, do których wkrótce dołączyła wokalistka Evangelia Kozoni. W 2010 roku trio wydało swój debiutancki album „A Child In The Mirror”, a gościnnie wystąpili na nim członkowie znanych włoskich zespołów Yugen i DFA. W 2011 roku Ciccada przeznaczyła swój utwór „She Went For Love” do projektu Colossus pt. „Decameron” (czteropłytowy album będący zbiorem nagrań różnych wykonawców inspirowanych zbiorami opowieści Boccaccia), zaś rok później dołożyła kolejny utwór „The Statement” przeznaczony na inną kompilację Colossus „The Stories Of HP Lovecraft”. Oba te nagrania w zremiksowanych i zremasterowanych wersjach ukazały się kilka lat później na minialbumie zatytułowanym „Tales”.

Zespół zaistniał także na żywo, z powodzeniem występując m.in. na festiwalu Jazz & Πραξεις w Patras w Grecji (czerwiec 2011r.) oraz na 6. festiwalu Altrock / Fading w Mediolanie (czerwiec 2013), dzieląc scenę z grupami Wobbler, Ske i Humble Grumble.

Drugi album, „The Finest Of Miracles”, ukazał się w lutym 2015 roku, a zespół pozostał na nim wierny swoim klasycznym, folkowym i jazzowym korzeniom, oferując kolekcję nagrań utrzymanych w artrockowym stylu opartym, a właściwie będącym kontynuacją tego, co usłyszeć można było na debiutanckim krążku. Minęło sześć kolejnych lat i oto nakładem wytwórni Bad Elephant Music 23 kwietnia br. ukazuje się trzeci album tej greckiej formacji zatytułowany „Harvest”.

Na płycie tej Ciccada konsekwentnie kultywuje swoje unikatowe brzmienie będące wyjątkowym połączeniem rocka, jazzu i folku. Opiera się ono na wszechobecnych partiach fletów i saksofonów, a także mocnych i wyrazistych liniach melodycznych, czerpiących ile się da z wpływów starych mistrzów progresywnego rocka i ich muzyki z lat 70. Inspiracje rozciągają się szeroko na takich wykonawców, jak Gentle Giant, Jethro Tull, Camel, Gryphon, The Strawbs, Renaissance, Hatfield & The North, Spirogyra czy Curved Air. Instrumentalnie zespół nie waha się sięgać po elementy twórczości tych zespołów, a efekt potęguje saksofonistka Marietta Tsakmakli (na instrumentach dętych gra też uwijający się za klawiaturami lider zespołu, Nicolas Nikolopoulos) oraz przekonywująca sekcja rytmiczna w składzie: Aggelos Malisovas (bg) oraz Yinnis Iliakis (dr).

Na albumie „Harvest” słyszymy Ciccadę w bardzo przyzwoitej formie, prezentującą zestaw sześciu nowych utworów zawierających charakterystyczną dla tej formacji mieszankę instrumentów akustycznych i elektrycznych, dęciaków, a wszystko to z podwójnym atakiem dwójki wokalistów. Są nimi Dimi Spela i Evangelia Kozoni. Ich partie wokalne robią różnicę, chociażby w utworach „Eniania (Keepers Of The Midnight Harvest”), w którym wspólnie wykonują strzeliste wokalizy, czy też w „Open Wings”, w którym lśni śpiew Evangelii, albo też w „The Old Man And The Butterfly”, w którym z kolei w roli głównej występuje Dimi, choć i tutaj mocno wspierany jest on przez wykonującą partie w chórkach oraz wokalizy koleżankę.

Nie sposób nie poświęcić też wzmianki o kończącej płytę najdłuższej w tym zestawie kompozycji „Queen Of Wishes”. To prawie 13 minut bardzo efektownie, epicko i szlachetnie zagranej muzyki. Stanowi on godny finał tej ciekawej płyty.

MLWZ album na 15-lecie