Ryszard Kramarski Project, The - Books That End In Tears

Olga Walkiewicz

Każda z płyt jakie wyszły spod szyldu tRKproject to niesamowita przygoda. Pełna tajemnic wyprawa w świat literackich skarbów przetłumaczonych na język dźwięków, drganie strun, uczucia wtopione w muzykę, niczym owad w bryłę bursztynu. Kraina pełna krętych ścieżek, szumu liści, poranków złocących wyspę i wspomnień. To niebywałe jak cudownie można połączyć symfonię brzmień z motywami z tak znaczących dzieł literackich.

Cztery suity inspirowane treścią niezapomnianych książek, takich jak „ 1984” i „ Folwark zwierzęcy” Orwella, „Władca much” Goldinga i „Proces” Franza Kafki. Dźwiękowe zilustrowanie tych powieści było nie lada wyzwaniem, ze względu na szczególną treść powieści, ich przesłanie i efekt jaki mają wywierać na czytelnika. Muzyka jest przewrotną muzą, aczkolwiek można ją obłaskawić i ukształtować niczym najdoskonalszy kruszec. Potrzeba do tego twórcy, potrzeba świetnych artystów. Tutaj nie można było mieć najmniejszych wątpliwości, że wszystko będzie zapięte na przysłowiowy „ostatni guzik”.

Bardzo ciekawa koncepcja dwóch płyt, z dwojgiem cudownych wokalistów – Karoliną Leszko i Dawidem Lewandowskim. Nad całością oczywiście czuwa sam Mistrz Ryszard Kramarski (klawisze, gitara akustyczna). Pozostali muzycy to: Marcin Kruczek (gitara), Krzysztof Wyrwa (bas) i Grzegorz Fieber (perkusja). Produkcja Ryszard Kramarski.                                                                        

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia