Mystery - 1992-The Lost Tapes

Krzysztof "Jester" Baran

Na miesiąc przed premierą nowej studyjnej płyty „Redemption”, wydawnictwo Oskar przygotowało nie lada gratkę dla fanów jakże lubianej w Polsce, kanadyjskiej grupy Mystery. Jest nią wyjątkowe wydawnictwo, dostępne w formie winylowej, zawierające zapis pierwszej EP-ki zespołu z 1992 roku, a więc najwcześniejszego materiału tej formacji, opublikowanego jako ‘fan club promo’ na cztery lata przed pierwszym pełnowymiarowym albumem „Theatre Of The Mind”. Wznowiona przez Oskar Records na winylu EP-ka to sentymentalny powrót do korzeni zespołu i zawiera ona cztery niepublikowane dotąd w naszym kraju utwory, specjalnie zremasterowane i wyczyszczone dla potrzeb niniejszego wydania. Materiał ukryty pod tytułem „1992 - The Lost Tapes” zawiera odświeżoną szatę graficzną, opartą jednak na motywach charakterystycznej, czarno-białej okładki, jaka zdobiła EP-kę 30 lat temu.

Nie każdy wie, że historia Mystery sięga aż 1986 roku. To właśnie wtedy w Quebec w Kanadzie

rozpoczęła się muzyczna przygoda zespołu kierowanego przez Michela St-Père. który był wówczas inżynierem dźwięku w lokalnym Studio Illusion. Nie każdy też wie, że zespół Mystery początkowo nazywał się Century, ale ponieważ projekt o takiej nazwie już istniał, trzeba było znaleźć nową nazwę. Pierwsze lata istnienia, to okres twórczych poszukiwań jakże

wyjątkowego stylu, jaki rozkwitał na kolejnych płytach kanadyjskiej formacji. Tak naprawdę to właśnie wtedy, w 1992 roku, czyli po sześciu latach działalności, zespół mógł się pochwalić debiutancką EP-ką z prawdziwego zdarzenia. Nosiła ona wówczas niezbyt wyszukany tytuł „Mystery”, ale najważniejsza jest przecież zawartość muzyczna, a ta jest naprawdę bardzo wyjątkowa.

Płyta zawiera tylko cztery kompozycje (strona A: 1. Heart Of Stone 4:53, 2. Never Close Your Eyes 3:41, strona B: 1. In My Dreams 4:58, 2. Cinderella 7:23), ale za to przesiąknięte niezwykłą harmonią, pełne ciepła, i co najważniejsze, zawierające już ślady neoprogresywnego, niemal symfonicznego rozmachu, jaki miał nastąpić na kolejnych, już pełnoprawnych płytach Mystery.

Warto wiedzieć, że materiał ten został nagrany przez Mystery w następującym składzie: Gary Savoie – wokal, Michel St-Père – gitary, Benoit Dupuis – klawisze, Stephane Perreault – perkusja oraz Richard Addison – gitara basowa. Do dziś w zespole Mystery pozostał jedynie jego lider, Michel St-Père, ale nawet jeżeli brzmienie tej grupy jest dziś bogatsze i o wiele dojrzalsze, to warto dowiedzieć się (i posłuchać) jakie były początki tej uważanej dziś za czołowego reprezentanta gatunku, formacji.

Płytę w dwóch wersjach kolorystycznych można zamawiać na IndependentMusicMarket.com.

MLWZ album na 15-lecie Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Muzycy Dire Straits na jedynym koncercie w Polsce Nowy termin koncertu "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie" w Bydgoszczy Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!