Poks, The - Ja człowiek

Redakcja

The Poks to zespół muzyczny założony w 2015 roku w Krakowie. Tworzą go: Łukasz Dąbrowny – wokal, gitara, Dominik Gałenza – gitara, syntezator, Adam Balicz – perkusja oraz Rafał Drozdowski – gitara basowa. Grupa tworzy rock alternatywny inspirowany brytyjską sceną indie, folk oraz islandzkim post rockiem.

W 2019 roku zespół wydał minialbum pt. „Na Atomy", który był muzyczną podróżą inspirowaną filmami, wyobraźnią i miłością do muzycznych przestrzeni. Okres pandemii The Poks spędzili na tworzeniu materiału na długogrającą płytę.

8 maja 2023 roku ukazał się pierwszy pełnowymiarowy album The Poks zatytułowany „Ja człowiek". Znalazło się na nim dziesięć utworów, w tym trzy udane single - „Acid", „Świat" oraz „Całe Zło". Tematycznie album skupia się na ludzkiej naturze i hipokryzji, która obecna jest w naszym życiu od zarania dziejów. Płyta zawiera refleksyjne teksty, które skłaniają słuchacza do zastanowienia się nad swoją postawą wobec innych ludzi i naszej Ziemi. Zespół przygląda się ludzkiej naturze z dystansem, podkreślając potrzebę szacunku dla drugiego człowieka i naszej planety. Wojny i katastrofy ekologiczne otaczają nas dookoła, mimo doświadczeń wyciąganych z historii. To nie tylko zbiór piosenek, ale także refleksja nad człowieczeństwem i naszą rolą we wszechświecie.

Sama muzyka na płycie „Ja człowiek” to połączenie rocka i alternatywy wzbogacone dźwiękami syntezatorów, przestrzennych gitar oraz ekspresyjnego śpiewu Łuksza Dąbrownego. Wykonuje on swoje utwory po polsku, są jednak dwa wyjątki – nagrania „Anyone” i „No Colours” (śpiewane po angielsku). Wszystkie – za wyjątkiem siedmiominutowego „Toń!” – zamykają się w czterominutowym formacie.

Album „Ja człowiek" potrzebował czasu, aby dojrzeć do momentu wydania. Teraz, kiedy jest już gotowy, grupa The Poks nie może doczekać się, aby podzielić się nim z publicznością podczas koncertów na żywo. Czekamy na nie z niecierpliwością.

 

Na podstawie materiałów informacyjnych wytwórni Oskar Records.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!