Music Inspired By - Music Inspired By Slavs

Redakcja

„Music Inspired by" to projekt, w którego skład wchodzi trzech muzyków - Artur Szolc, Robert Srzednicki oraz Kris Wawrzak. Na swoich albumach prezentują niezwykle przestrzenną i klimatyczną wizję dźwiękową, w której można znaleźć elementy charakterystyczne dla muzyki folk, rocka, klasyki oraz elektroniki. Instrumentarium projektu jest bardzo złożone, a w jego skład wchodzą m.in. wszelkiej maści instrumenty perkusyjne, smyczkowe, klawiszowe i szarpane oraz cała gama zupełnie współczesnych syntezatorów i samplerów. Każdy z albumów wydanych przez grupę spełniał rolę muzycznej ilustracji do danego tematu, który zawsze pozostawał ezoteryczny, tajemniczy i - w pewien sposób - nietypowy. Dotychczas ukazały się albumy: "Music Inspired by Tarot", "Music Inspired by Zodiac" i "Music Inspired by Alchemy".

Pod koniec kwietnia br. ukazał się czwarty – „Music Inspired by Slavs”. Za temat przewodni płyty posłużyła mitologia dawnych Słowian. Poza zawartością czysto muzyczną, album opatrzony jest wspaniałą szatą graficzną oraz zawiera opisy każdego z utworów wprowadzające słuchacza w świat dawnych bóstw słowiańskich.

„Music Inspired by Slavs” to album wielowymiarowy. Muzyka folk splata się tu z rockiem i elektroniką. Korzenny, folkowy, słowiański klimat kompozycji jest muzycznym daniem głównym. Jednakże nie jedynym. Na jego tle usłyszeć można instrumenty i języki z różnych stron świata. Tak więc, w sensie muzycznym jest to opowieść wielowątkowa i wielokulturowa, a "słowiańszczyzna" stanowi jej centrum. W warstwie konceptualnej – tytuły poszczególnych utworów to imiona słowiańskich bóstw. Na płycie jest też pięć krótkich form muzycznych pełniących rolę przerywników. Ich tytuły (północ, wschód, zachód, południe, centrum) to swego rodzaju drogowskazy wskazujące charakter różnorakich, zewnętrznych wpływów muzycznych obecnych na płycie.

W charakterze gości na albumie wystąpiło szesnastu artystów. Wśród nich nie zabrakło tak uznanych muzyków jak Krzysztof Drabikowski (Batiuszka), który zadbał o niezwykłe w swoim charakterze, klimatyczne, mroczne wokale przypominające cerkiewne pieśni liturgiczne, ale także folkowe zaśpiewy, oraz Mariusz Duda (jako Lunatic Soul). Ten ostatni tak mówi o swoim udziale w nagraniu „Swaróg”: „Dlaczego jako Lunatic Soul a nie Mariusz Duda? Bo po pierwsze - muzyka Music Inspired by bliższa jest klimatom znanym chociażby z Lunatic Soul. A po drugie - to dobry moment by podkreślić, że Riverside i Lunatic Soul to jednak dwa kompletnie różne muzyczne światy, w których to - oprócz muzycznych różnic stylistycznych - staram się też… np. inaczej śpiewać. Wokal na najnowszym singlu Music Inspired by, odbiega od tego, co prezentuję na chociażby riversajdowym „ID.Entity”.

Myślę, że fakt posiadania kilku muzycznych światów jest najlepszą rzeczą, jaka może przydarzyć się artyście. Cieszę się, że mam taką możliwość i mogę z niej korzystać, wybierać, przebierać, i wskakiwać w dowolny projekt, w wygodnym dla mnie czasie i zgodnie z aktualną potrzebą.

Dziękuję kolegom za ten fantastyczny utwór. Że mogłem w nim zaśpiewać swój tekst i ułożyć swoje wokalne melodie. Wierzę, że „Swaróg” przypadnie do gustu nie tylko fanom Lunatic Soul, ale również wszystkim kochającym takie nieoczywiste orientalno-melancholijno-transowe muzyczne podróże”.

Uzupełniając słowa Mariusza wyrażamy nadzieję, graniczącą wręcz z pewnością, że nie tylko „Swaróg”, ale i cała, niezwykle oryginalna płyta spodoba się fanom nieoczywistej, ale bardzo inspirującej, ciekawie brzmiącej i wspaniale wykonanej muzyki, która wyłamuje się wszelkim próbom stylistycznego zaszufladkowania.

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Mystic

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!