Bombay Bicycle Club – My Big Day

Aleksandra Klimowicz

Nowy krążek „My Big Day” jest już szóstym studyjnym albumem brytyjskiego rockowego zespołu Bombay Bicycle Club. Kreatywność i ambicja grupy oraz chęć ciągłej ewolucji stylu nadal odróżniają ją od innych indie rockowych odpowiedników. Po dłuższej przerwie zespół powraca ze zdumiewającym materiałem i zachwyca nie tylko swoich najwierniejszych fanów. Premiera płyty miała miejsce 20 października 2023 roku i już cieszy się ona ogromną popularnością na platformach streamingowych.

Na najnowszym albumie pojawiają się takie gwiazdy jak Damon Albarn, Jay Som i Nilüfer Yanya. Niektórzy krytycy muzyczni mówią, że jest to najbardziej nieprzewidywalny i imponujący album w dorobku Boombay Bicycle Club. Krążek zawiera 11 oryginalnych, zupełnie nie podobnych do siebie utworów. „My Big Day” eksploruje bardziej niecodzienne brzmienie zespołu w porównaniu do przytulnego indie rocka, z którego są znani. Album jest ujmujący, marzycielski, miejscami hałaśliwy, zachowujący jednocześnie charakterystyczny styl zespołu.

Otwierający utwór „Just A Little More Time”, który oferuje niewiele więcej niż powtarzający się tytuł i mocną perkusję w tle, jest zachwycająco prostym wprowadzeniem do nowego albumu. Drugi utwór, „I Want To Be Your Only Pet”, w przeciwieństwie do pierwszego, jest bardziej instrumentalny i przyciągający. Piosenka balansuje na granicy dźwiękowej dezorientacji, a jej tekst "God in my pocket, I'm fine / I won't lose my pride" zdecydowanie popycha zespół w zupełnie nowym kierunku. Jest to niezwykle psychodeliczny i jeden z najcięższych utworów w jego dotychczasowej karierze, wyróżnia się zwłaszcza intensywną końcówką.

Tytułowa kompozycja „My Big Day” to brzmienie, do którego jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni. Porywający wokal przeplata się z delikatnie nawarstwionymi instrumentami, które trzymają w napięciu przez cały czas trwania piosenki. Następny utwór jest najbardziej osobistą i introspektywną propozycją na płycie. Rozmyślając o próbach i udrękach bycia rodzicem po raz pierwszy, „Turn The World On” został przesycony bardziej nostalgicznym klimatem. Dający chwilę do przemyślenia tekst nikogo nie zostawia obojętnym. Natomiast „Tekken 2” to Bombay Bicycle Club w najlepszym swoim wydaniu.

Najkrótszy utwór o najdłuższym tytule, „Rural Radio Predicts The Rapture”, zawiera aktywną perkusję w tle z domieszką electro, która całkowicie odstaje od reszty płyty. Pozbawiona warstwy lirycznej piosenka idealnie przechodzi w nieziemskie efekty dźwiękowe, które można znaleźć w „Heaven”. W pierwszej połowie tej kompozycji dominują potężne instrumenty dęte i szalone bębny, potem zmienia się to w dziwne techno, ale, ku zdziwieniu, brzmi to fantastycznie. Te dwa różne style w jakiś sposób bardzo dobrze się ze sobą łączą.

Do piosenki „Diving” zespół zaangażował Holly Humberstone. To jedyna kolaboracja, która została wydana jako singiel przed premierą albumu. Utwór szczyci się letnią nostalgią ("Sun will light up, it's all to come"), zawiera pogrążający się w melancholii wokal i posiada zapadający w pamięć tekst. Mówiąc o tej kompozycji frontman Jack Steadman zauważa: "Diving to piosenka o tym lecie, gdy masz 15 lat, którego wspomnienie wywołuje tak wyjątkowe uczucie. Odkrywasz wszystko po raz pierwszy, a świat wydaje się tak przerażający i ekscytujący, jak nurkowanie z wysokiego klifu do jeziora".

Indie rock, post-punk i folk łączą się ze sobą na tym absolutnie hitowym albumie. Krążek jest potwierdzeniem tego, że zespół nie stoi w miejscu i ciągle się rozwija. Z drugiej strony jest kilka piosenek z  „My Big Day”, dzięki którym starzy fani grupy z pewnością zechcą kupić bilety na nadchodzące koncerty Bombay Bicycle Club. „Turn The World On”, „Onward” i „Diving” na pewno zadowolą wieloletnich sympatyków zespołu. Może nie jest to ich najlepsze dzieło, ale nowy krążek jest z pewnością urzekającym, pełnym muzycznych niuansów, melodyjnym i bardzo śmiałym albumem w dotychczasowej dyskografii zespołu. Polecam śledzić najbliższe koncerty Bombay Bicycle Club na TimeForGig!

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia