Panzerpappa & Djønne with Guests - Skjeringspunkt

Artur Chachlowski

Zastanawiałeś się kiedyś co otrzymasz, jeśli połączysz ze sobą melodyjny avant rock z liryczną muzyką ludową? Muzycy norweskiego zespołu Panzerpappa też chcieli się tego dowiedzieć. W maju 2023 r. nawiązali współpracę z Rannveigiem Djønne, jednym z czołowych norweskich akordeonistów, aby stworzyć muzykę i przedstawić ją w trakcie muzycznych spotkań w sercu norweskiego fiordu.

1 marca ukazał się album zatytułowany „Skjeringspunkt”, będący zapisem wspólnego występu grupy Panzerpappa z Rannveigiem Djønne. Ich koncert spełnił zamierzony cel; stał się muzycznym skrzyżowaniem, na którym ideały różnych gatunków muzycznych znalazły rezonans i synergię (stąd właśnie tytuł tego projektu – „Skjeringspunk”t, co po norwesku oznacza „skrzyżowanie”). Pomimo stosunkowo krótkiego czasu wspólnych prób, muzykom udało się znaleźć płaszczyznę porozumienia. Przekroczyli muzyczne bariery, aby stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego. Koncert, w trakcie którego wykonane zostały na żywo zarówno utwory z dotychczasowego studyjnego dorobku norweskiego zespołu, jak i kompozycje Rannveiga Djønne, został udokumentowany jako wielościeżkowe nagranie audio i wideo z wielu kamer i jest już dostępny w kilku formatach na różnych nośnikach dźwięku i obrazu.

W postaci „Skjeringspunkt” do rąk trafia nam instrumentalny album utrzymany w awangardowym stylu z wyraźnymi elementami nordyckiego folku. Całość ma bardzo spokojny, chwilami wręcz sielankowy charakter, co może być pewnym zaskoczeniem, szczególnie gdy wyobrazimy sobie kompozycje z głównymi liniami melodycznym opartymi na bazie dźwięków akordeonu wymieszanych z muzyką z pogranicza jazzu, fusion i doskonale zagranego awangardowego rocka, co od lat jest domeną twórczości formacji Panzerpappa.

O pierwszym singlu zatytułowanym „Besse Vikingson”, jego kompozytor, Rannveig Djønne opowiada tak: „Po raz pierwszy Djønn, mała wioska, z której pochodzę, a która leży w zachodniej Norwegii, była wspomniana w pewnym pergaminowym liście z 1356 roku. Dokument ten jest aktem ślubu zawartego przez niejakiego Besse Vikingsona i Sunnivę z Agi. W akcie tym napisane jest, że jako prezent ślubny Besse dał Sunnivie cztery miarki złota i że zaciągnął na to kredyt hipoteczny, którego zastawem było „Djønno - zewnętrzne gospodarstwo rolne i górny sad jabłoniowy”. Od dziecka mieszkam na obrzeżach Djønno i uważam Besse Vikingsona za jednego z moich przodków. Fakt, że Steinarowi Børve i reszcie zespołu Panzerpappa spodobała się ta historia, spowodował, że stworzyliśmy razem własną kompozycję zainspirowaną tą postacią. To było coś naprawdę ekscytującego!”.

Niech zatem ta intrygująca historia zachęci Was do zapoznania się z tą muzyką – nieoczywistą, ale wciągającą, co poczułem sam na sobie słuchając pewnego pięknego dnia tych dźwięków przez kilka godzin non stop… ‘Instrumental jazz folk’ – czyżby muzycy Panzerpappa stali się prekursorami nowego gatunku?...

​Grupę Panzerpappa tworzą dziś: Steinar Børve (saksofony i instrumenty klawiszowe), Trond Gjellum (perkusja), Anders K. Krabberød (gitara basowa), Jarle G. Storløkken (gitary) oraz Torgeir Wergeland Sørbye (instrumenty klawiszowe). W nagraniu płyty „Skjeringspunkt” towarzyszyli im: Rannveig Djønne (akordeon), Silje Hveem Lofthus (flet), Ola Mile Bruland (eufonium) oraz Veronika Hørven Jensen (śpiew w utworach „Vintervake” i „Bambas”). Dwójka ostatnich wymienionych muzyków wywodzi się z dobrze znanej naszym Czytelnikom norweskiej formacji o nazwie Mythopoeic Mind.

MLWZ album na 15-lecie Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia