Appleseed - Night In Digital Metropolis

Janusz "Janus" Groth

Image„Noc w cyfrowej metropolii”. Tytuł dość trafnie określa nastrój płyty. Mroczna, chwilami senna muzyka, a czasami transowa, która najbardziej kojarzy mi się z twórczością Archive, Joy Division i The Cure. Pobrzmiewają też w niej echa dorobku Mars Volta, Aphex Twin, a ze starszych wykonawców - Pink Floyd i Wishbone Ash. Na bazie rockowej klasyki zespół Appleseed stworzył, może niezbyt oryginalny czy unikalny, ale własny styl. Zespół istnieje już 10 lat. Ten krążek to ich debiut po dekadzie wspólnego grania i, jak to zwykle bywa w takim przypadku, niesie on ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Do innych zalet zaliczyć można kilka ciekawych zapadających w pamięć motywów melodycznych i niezły angielski wokal.  Jak wspomniałem, płyta utrzymana jest w sennym nastroju, jednak dzięki dużemu zróżnicowaniu melodycznemu i rytmicznemu płyty słucha się dobrze, nie nuży.  Układ nagrań na płycie sprawia, że jest ona nawet wciągająca. Świetnie nadająca się do słuchania w późne zimowe popołudnie lub wieczór.

Jeśli miałbym wskazać słabe punkty, to byłby to niestety początek albumu. Pierwsze utwory jakoś mniej mnie przekonują. Może dlatego, że są prostsze i bardziej przebojowe. Ale jeśli rozpoczynam słuchanie całości od utworu nr 5, „Chasing Dreams”, z przyjemnością wchodzę w muzyczny świat „cyfrowej metropolii”. Tak, to płyta, do której należy odnaleźć własny klucz, własną drogę. Tak, aby od razu trafić do centrum „metropolii”, a nie błąkać się po przedmieściach. Ja wchodzę przez udany „Chasing Dreams”, bo potem następują najsmakowitsze kąski: rozbudowane „Dance With The Razor”, „Playground” i „Raindrops” z wieloma zmianami tempa i zaskakującymi rozwiązaniami.

To nie jest najłatwiejsza w odbiorze muzyka, mam jednak nadzieję, że znajdzie swoich odbiorców. Warto zainteresować się tą grupą. Gra ciekawie i niebanalnie. A „Night In Digital Metropolis” zasługuje na solidne trzy i pół gwiazdki.

Na koniec małe wyjaśnienie. Appleseed to polska grupa. Tworzą ją: Radosław Grobelny (v), Bartek Bąk (g, piano), Wojtek Deutschmann (g, piano), Maciej Hoffmann (dr), Marcin Bany (bg) oraz Filip Bielecki (bg), który w składzie Appleseed funkcjonuje od października 2009 roku. 

MLWZ album na 15-lecie Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.