Karnataka - New Light-Live In Concert DVD

Andrzej Barwicki

ImageZespół Karnataka wydał do tej pory dwa koncertowe DVD: „In Concert” (2002) oraz „Live In The USA” (2003). Dużo wody w rzekach upłynęło i wiele się wydarzyło od tego czasu. Członkowie zespołu realizowali swoje inne projekty muzyczne, tworząc nadal bardzo ciekawą progresywną muzykę. Kolejny album studyjny grupy pojawił się w 2010 roku. „The Gathering Light” został bardzo dobrze przyjęty przez miłośników ceniących sobie progrockowe klimaty z domieszką celtyckich brzmień.

Najnowsze wydawnictwo „New Light” jest zapisem występu grupy Karnataka z lutego 2012 roku w Met Theatre w Bury i ukazało się w wersji DVD, Blu-Ray i 2 CD. Poniżej omówię to, co udało mi się obejrzeć w wersji DVD, natomiast naszą recenzję albumu 2CD można przeczytać pod tym linkiem. Występ rozpoczął się od przedstawienia bohaterów tego wspaniałego koncertowego wieczoru, począwszy od nowej wokalistki Hayley Griffiths, a na poszczególnych instrumentalistach skończywszy. Od początku na ekranie możemy oglądać uderzające, wzburzone fale dzięki kompozycji rozpoczynającej ten występ, czyli „Serpent And The Sea” z ostatniego studyjnego krążka. To utwór, który we wspaniały sposób nastroił publiczność do atmosfery, jaka będzie stworzona na scenie poprzez zaprezentowane utwory, magię widowiska i wokal Hayley. Następne nagranie pochodzi z albumu wydanego w 2003 roku - „Delicate Flame Of Desire”. Ten tytułowy utwór z tego pamiętnego krążka to powrót do sentymentalnych, melodyjnych i rozbudowanych instrumentalnie brzmień z porywającymi i wspaniale wykonanymi przez Enrico Pinnę riffami. Końcówka tego utworu, kiedy przy akompaniamencie gitary słyszymy śpiew Hayley, wywołuje niezwykłe wrażenie.

Pozostajemy w delikatnych klimatach za sprawą utworu „Heaven Can Wait”. Bardzo ulotna i nastrojowa jest to muzyka, która porusza nas swymi aranżacjami i cieszy z każdej chwili spędzonej z twórczością zespołu Karnataka. W następnym nagraniu szybko i w bardzo przebojowy sposób zostajemy przeniesieni w czasie poprzez „Tide To Fall”. Sekcja rytmiczna, dźwięki gitar i klawiszy powodują w nas chęć podniesienia się z fotela i pokołysania w takt chwytliwych brzmień. Przy akompaniamencie klawiszy rozpoczyna się kolejna kompozycja zaprezentowana tego wieczoru - „Forsaken”. Hayley wokalnie jest w niej wspomagana przez Colina i Enrico, który gra swoją kolejną, kilkuminutową gitarową solówkę. Po chwili na scenie pozostają sami instrumentaliści, ich grze towarzyszy efektownie zrealizowane oświetlenie, a na zakończenie tej kompozycji na scenę powraca Hayley, by swym lirycznym śpiewem przypieczętować epicki wymiar tego utworu.

Instrumentalny „The Calling” jest wstępem do „Lagan Love”. Na scenie, w nowym stroju, pojawia się Hayley, która przy dźwiękach klawiszy ukazuje nam swoje ogromne możliwości wokalne i duży talent, dzieląc się nimi w sposób zapierający dech w piersiach.

Nie zabrakło też w tym zestawie kolejnego instrumentalnego nagrania pt. „State Of Grace”. Widać i słychać z jaką łatwością te wszystkie dźwięki wychodzą z poszczególnych instrumentów, tworząc znakomite, progresywne zgrane dzieło, dające nam sporo radości podczas oglądania tego koncertu. Po tej instrumentalnej sekwencji, w kolejnej pięknej kreacji na scenie znowu pojawia się Hayley i przedstawia swoich kolegów z zespołu, po czym wybrzmiewają utwory: „The Journey”, bardzo energiczny ”Your World” oraz kończący niegdyś album „Delicate Flame Of Desire”, bardzo nastrojowy, klimatyczny i tworzący niepowtarzalny klimat - ”Heart Of The Stone”.

Na finał muzycy zagrali jeszcze utwór „The Gathering Light” tak wspaniale podsumowujący ich ostatnią studyjną płytę. Ta muzyka potrafi zauroczyć niejedną progresywną duszę. Słuchając czarujących harmonii wokalnych, piorunujących riffów klawiszowych, malowniczych pejzaży, pięknie zagranych skrzypiec i oglądając ten koncert, udaje się widzowi choć odrobinę doświadczyć tych wspaniałych chwil i emocji towarzyszącym fanom zgromadzonym w The Met Theatre. To wspaniałe przedstawienie stworzyli i udział w nim wzięli: Ian Jones (bass), Enrico Pinna (gitara i wokal), Cagri Tozluoglu (klawisze), Colin Mold (gitara, skrzypce), Matt McDonough (perkusja) i Hayley Griffiths (wokal).

To bardzo ciekawy koncert. Dobrze nakręcony i świetnie zagrany. Przyjemnie się go ogląda. Karnataka potrafi swoim brzmieniem chwycić za serce odbiorcę, dostarczyć wiele uniesień swą wielobarwną muzyką mieniącą się niczym tęcza. Słuchacze wrażliwi na tak bajeczne doznania powinni obowiązkowo zobaczyć to „nowe światło”, która bije z koncertowych dokonań zespołu. Dodatkami do tego wydawnictwa są zdjęcia z trasy koncertowej oraz ciekawy, 30-minutowy wywiad przeprowadzony z zespołem Karnataka.

MLWZ album na 15-lecie Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Już wkrótce koncerty Jethro Tull w Polsce Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.