Amarok - The Storm

Artur Chachlowski

Ukazał się długo oczekiwany nowy album projektu Amarok. Od razu powiem, że to płyta inna niż poprzednie. Choć w jej programie znajdujemy dwa utwory wokalne, to zawiera ona głównie muzykę instrumentalną, będącą owocem współpracy Michała Wojtasa z brytyjskim choreografem Jamesem Wiltonem nad kreacją spektaklu tańca współczesnego pt. "The Storm". Jak wiemy, repertuar projektu Amarok stanowi mieszankę art rocka, trip-hopu, muzyki folkowej i ambientu.  Tym razem, na nowej płycie, ambientu jest najwięcej… Zdecydowanie więcej niż na wydanym przed dwoma laty albumie zatytułowanym „Hunt”, na którym gościnnie pojawili się m.in. Colin Bass i Mariusz Duda.

Autor tak mówi o swoim nowym projekcie: „Muzyka do spektaklu „The Storm“ to przede wszystkim przestrzeń, głębia i tajemniczość w filmowo - teatralnym stylu, które mają oddawać nastrój i przekaz przedstawienia mówiącego o walce oraz radzeniu sobie z trudnymi emocjami”.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na muzyczną ilustrację spektaklu teatralnego? W 2018 roku muzyka Amarok pojawiła się po raz pierwszy w przedstawieniu Jamesa Wiltona pt. „Hold On“, wystawionym w Theater Münster w Niemczech. Fakt ten zaowocował szerszą współpracą pomiędzy James Wilton Dance Company i Michałem Wojtasem w postaci soundtracku do najnowszego spektaklu zatytułowanego „The Storm“. Premiera i kolejne przedstawienia „The Storm” odbyły się jesienią 2018 roku w Wielkiej Brytanii, m.in w Londynie (The Place), zbierając pozytywne recenzje, szczególnie doceniające muzyczną stronę widowiska. Kolejne pokazy zaplanowane są na najbliższe dwa lata w wielu krajach.

W połowie kwietnia ujawniony został pierwszy singiel pochodzący z płyty „The Storm”. Była to otwierająca to wydawnictwo kompozycja „Warm Coexistence” i dała ona całkiem niezły pogląd na temat muzyki, która wypełnia ten album. To instrumentalny utwór w stylu ambient, a jego wielowymiarowość, głębia i przejmująca gra gitary solowej, składają się na niezwykły klimat i są jednocześnie cechami charakterystycznymi tego wszystkiego, co czeka nas na tym krążku przez kolejnych pięć kwadransów, bo tyle trwa ten album. Może niektórzy uznają to za nadużycie, ale długimi chwilami kojarzy mi się on z atmosferą pamiętnego soundtracku Petera Gabriela do filmu „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Jak już wspomniałem, dużo na nim ambientowych klimatów, mnóstwo elektroniki, a także nieźle ‘świdrujących’ partii gitary solowej.

Na końcu płyty umieszczone są dwa nagrania wokalne: „The Song Of All Those Distant” oraz tytułowy „The Storm”. Ten drugi to opowieść o zmaganiach z emocjami, które tak jak tytułowa burza, z destrukcyjną siłą są w stanie doprowadzić do utraty kontroli, ale też do otwarcia się na nowe rozwiązania oraz powrót do wewnętrznej równowagi. Tajemniczy nastrój utworu połączony z energią generowaną poprzez elektroniczne rytmy, przestrzenną sekcją smyczkową, instrumentami akustycznymi, a także z nietuzinkowym thereminem, na którym gra Wojtas, stanowią niezwykły, dostojny, podniosły, nieomal epicki, finał tej płyty.

W tym roku planowana jest trasa koncertowa promująca najnowsze wydawnictwo Amarok, którą rozpocznie udział w letnich festiwalach muzycznych m.in Festiwalu Rocka Progresywnego w Toruniu, Summer Fog Festival w Warszawie z udziałem Nicka Masona (ex-Pink Floyd), Davida Crossa czy Soft Machine, a także kolejne wspólne występy obu formacji: Amarok i James Wilton Dance Company.

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Cantaramusic.pl 

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia