Guitar Force - Akustycznie

Karol Guber

Twórczość zespołu Guitar Force z Rzeszowa jak dotąd była oparta na dwóch krążkach, wydanych w odstępie dwóch lat. Muzycy najpierw pokazali światu swoją muzykę wyprodukowaną własnym sumptem pod tytułem „Dwa Światy”. Potem jednak zapragnęli, w oparciu o propozycję fińskiej wytwórni, sprawdzić jak niemal ten sam materiał brzmi w języku angielskim i jak zareagują potencjalni nabywcy z Europy Zachodniej i wydali go pod tytułem „Different Universe””.

Okazało się, że pomysł był trafiony, bowiem nagrania zabrzmiały nieco inaczej, ba może nawet nieco nowocześniej, widać było i słychać, że zespół, którego skład został nieco zmieniony w porównaniu z pierwszą płytą, rozwija się. Nagrania nabrały innego klimatu, stały się bardziej uniwersalne, skierowane do szerszej publiczności. Wydawało się, zatem, że trzeci krążek, nad którym od jakiegoś czasu solidnie pracowali muzycy zespołu Guitar Force przyniesie nowy materiał. A tutaj spotkała nas, słuchaczy, niespodzianka.

Podejrzewam, że kiedy wiadomo już było, że materiał na nowej płycie będzie zawierał znane z wcześniejszych wydań płytowych kompozycje (poza jedną „Mój Wróg” i mniej znanym utworem „Rockendrollowi Fani”), sami muzycy pewnie nie do końca wierzyli, że akustyczna wersja spotka się z tak ciepłym przyjęciem fanów i krytyków muzycznych. Ja również, muszę to bez ogródek przyznać, biorąc do ręki trzecią płytę w zasadzie z tym samym materiałem miałem pewne wątpliwości, czy aby na pewno dać się zaprosić do przesłuchania materiału, który już wcześniej poznałem na płycie polsko i anglojęzycznej. No cóż, ponoć ciekawość prowadzi do piekła. Mnie na szczęście (przynajmniej na razie) doprowadziła do przesłuchania muzyki, niby znanej, niby wcześniej przesłuchiwanej kilkanaście razy, ale jakże innej w swojej artystycznej odsłonie.

Zainteresowała mnie odmienna atmosfera akustycznej wersji, jej mniejsza drapieżność i hardrockowe odcienie na rzecz subtelnych, niemal klimatycznych dźwięków i czystych, szczerych wokaliz, które wzięli na siebie lider zespołu Marcin Habaj oraz Marcelina Bieniarz, świetnie uzupełniający się w poszczególnych kompozycjach. Muzyka brzmi znajomo, ale jakże inaczej. Pewnie na tym muzykom zespołu Guitar Force szczególnie zależało, by ta trzecia płyta ze znanymi już utworami była inna, nie tylko dlatego, że jest po prostu akustyczna, ale także miała inną stylistyczną wymowę. Trzeba przyznać, że ten zabieg grupie się udał i dlatego traktuję to wydawnictwo, jako trzecie kolejne, udane wydawnictwo w dyskografii zespołu z Rzeszowa.

Po wydaniu akustycznego krążka, nastąpiły poważne zmiany w składzie zespołu, bowiem przy mikrofonie stanęła nowa wokalistka – Klaudia Waśko, a za perkusją usiadła Aleksandra Pasierb. Zatem „Akustycznie” jest również jakby podsumowaniem kolejnego, niezwykle ważnego okresu działalności zespołu. Tymczasem w oczekiwaniu na zupełnie nowy już materiał cieszmy się nie tylko akustyczną płytą, ale i wcześniejszymi albumami grupy Guitar Force.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia