IQ - The Lost Attic

Kev Rowland, IQ - The Lost Attic

Ostatnie lata były dla grupy IQ bardzo pracowite. Najpierw wydali płytę „Subterranea”, następnie opublikowali podwójną płytę CD z zarejestrowaną na nowo wersją ich pierwszego albumu „Seven Stories Into Eight”, a potem ponownie wrócili ze swoją kolejną płytą CD zatytułowaną „The Lost Attic - A Collection of Rarities 1983-1999”.

Tytuł tego albumu mówi praktycznie wszystko, lecz trzeba wiedzieć, że muzycy IQ nie tylko ograniczyli się na nim do przedstawienia rzadkich i rarytasowych nagrań, ale także wydali jeszcze kilka niepublikowanych wcześniej utworów, a ponadto wrócili do studia, by nagrać ponownie swój unikatowy singiel „Hollow Afternoon”. Pierwotnie był on rozdawany za darmo na koncertach, a w pierwszym tłoczeniu było tylko 500 egzemplarzy. W programie „The Lost Attic” znalazły się ponadto dwie piosenki, które pierwotnie ukazały się na kompilacjach wytwórni SI Music i od wielu lat były niedostępne po bankructwie tej firmy: „N.T.O.C. (Resistance)” pierwotnie pojawił się na albumie „SI Compilation Too” i był debiutem w składzie grupy basisty Johna Jowitta, a nagranie „Apathetic, And Here, I...” pochodzi z albumu-tributu pt. „Mannerisms” poświęconego pamięci zmarłego wokalisty Twelfth Night, Geoffa Manna.

Pierwsze z tych nagrań to prawdopodobnie moja ulubiona piosenka na tym albumie, którą regularnie odtwarzam sobie przez ostatnie lata. To nie tylko świetna piosenka, ale jednoznacznie wskazuje ona, że ​​po okresie niepewności co do przyszłości IQ, zespół powrócił i wydawał się brzmieć jeszcze lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Podobnie jak w przypadku albumu „Seven Stories Into 98”, płycie towarzyszy gruba książeczka zawierająca historię, teksty i komentarze na temat każdego zamieszczonego w tym zestawie utworu. Po wysłuchaniu „The Lost Attic” wszystko, co pozostaje zrobić, to tylko czekać na nową płytę IQ.

 

Tłumaczenie: Artur Chachlowski

MLWZ album na 15-lecie