RPWL - Live From Outer Space

Artur Chachlowski, RPWL - Live From Outer Space

Wydanym na wiosnę albumem pt. „Tales From Outer Space” muzycy grupy RPWL, ugruntowali swoją wysoką pozycję w świecie progresywnego rocka, a także – wchodząc do pierwszej 50-tki najlepiej sprzedających się płyt w Niemczech – zwrócili na siebie uwagę całkowicie nowej publiczności. By promować materiał z nowej płyty wyruszyli w trasę koncertową, która obfitowała nie tylko w zachwycające występy, w trakcie których RPWL prezentowali w całości nowy materiał oraz kilka żelaznych klasyków ze swojego wcześniejszego repertuaru, ale dzięki niezwykłej scenografii stała się serią pasjonujących muzycznych spektakli z gatunku science fiction. Mieliśmy okazję przekonać się o tym wszystkim na własne oczy i uszy, wszak w kwietniu zespół RPWL zaprezentował swój show na kilku koncertach w naszym kraju.

Wiosenna trasa okazała się niebywałym sukcesem, bilety wyprzedawały się na pniu, publiczność waliła drzwiami i oknami, a krytycy i fani zgodnym głosem okrzyknęli to tournée najlepszą trasą RPWL w historii. Dlatego nic dziwnego, że podjęto decyzję o wydaniu siódmego już (!) koncertowego albumu w dorobku RPWL. Ukaże się on 15 listopada jako podwójny CD, na winylu (też dwupłytowym), a także na Blu-ray i DVD.

Pod względem koncepcyjnym zaproponowana przez RPWL historia z gatunku science fiction o inwazji obcych na naszą planetę doskonale sprawdziła się w formule live. W pierwszej części koncertów zespół w całości wykonywał materiał z albumu „Tales From Outer Space” dodatkowo opatrzony efektownym soniczno-wizualnym wstępem i wypełnia on pierwszy krążek koncertowego wydawnictwa, natomiast w drugiej zaprezentował kilka dodatkowych utworów będących prawdziwymi kamieniami milowymi w swoim dorobku (m.in. pamiętne „Hole In The Sky” czy przebojowe „Roses”). Wszystko to zostało zaprezentowane w harmonijnym otoczeniu spektakularnego pokazu świetlnego z klipami wideo zaprojektowanymi dla poszczególnych utworów. Można powiedzieć, że zespół dobrze się bawił zarówno koncepcją, jak i realizacją swoich pomysłów na scenie, czego efektem jest niniejsza płyta pełna niezwykle efektownych i zaskakujących momentów, często różniących się od swoich studyjnych pierwowzorów.

Płyta „Live From Outer Space” zawiera materiał zarejestrowany 7 kwietnia br. w Culturpodium De Boerderij w holenderskim Zoetermeer i, jak pamiętamy, na wspomnianej trasie niemieckiemu kwartetowi (Yogi Lang, Kalle Wallner, Markus Jehle, Marc Turiaux) na scenie towarzyszył gościnnie basista grupy Sylvan, Sebastian Harnack. Wspaniała sala, w której muzycy RPWL czuli się jak w domu, świetna oprawa świetlna, efektowne wizualizacje, a nade wszystko wysoka forma wykonawcza – to wszystko sprawia, że album „Live From Outer Space” staje się nie tylko pozycją obowiązkową w zbiorach fanów progresywnego rocka (a także sympatyków kosmicznej tematyki w muzyce rockowej), lecz wydaje się jednym z najwspanialszych koncertowych wydawnictw ostatnich lat. A przy okazji stanowi niezwykle miłą klamrę: początek roku spędzaliśmy ze studyjnym, a końcówkę z koncertowym albumem RPWL. Tak, to jest bardzo dobry rok…

MLWZ album na 15-lecie