Pendragon - The First 40 Years

Tomasz Dudkowski, Pendragon - The First 40 Years

„The First 40 Years” to wspaniały, pięknie wydany, jubileuszowy box grupy Pendragon z pięcioma krążkami CD. Trzy pierwsze, umownie zatytułowane „Live In London 2018” to zapis jubileuszowego koncertu z Londynu zarejestrowanego w klubie 229 The Venue 9 listopada ubiegłego roku. Program tego występu jest bardzo przekrojowy - zabrakło tylko jakiegoś reprezentanta albumu "Passion", za to jest materiał m.in. z debiutanckiej EP-ki "Fly High Fall Far" oraz późniejszej "Fallen Dreams And Angels". Według słów lidera zespołu, Nicka Barretta, zamieszczonych w pamiątkowej książce, zespół tak dobrał poszczególne utwory, by reprezentowały one z jednej strony jak najbardziej pełny zakres repertuaru Pendragonu, a z drugiej – by wypełniły go także te kompozycje, po które Barrett i spółka sięgali na koncertach stosunkowo rzadko, albo i wcale. Mamy więc tutaj takie rarytasy, jak m.in. „Excalibur”, „Circus” czy „Dark Summer’s Day”.

Oprócz podstawowego składu zespołu (Nick Barrett - gitara, wokal; Peter Gee - bas, klawisze, gitara, chórki; Clive Nolan - klawisze, chórki; Jan-Vincent Velazco - perkusja) na londyńskiej scenie wystąpiły też śpiewające w chórkach panie Zoe Devenish i Verity White oraz gościnnie, w kilku utworach, byli członkowie Pendragonu: perkusista Nigel Harris i saksofonista Julian Baker.

Oprócz trzech płyt z zapisem koncertu na dwóch pozostałych krążkach otrzymujemy nowe remiksy albumów "The World" i "Men Who Climb Mountains" z całkowicie nowymi partiami bębnów w wykonaniu nowego człowieka w zespole, Jana-Vincenta Velazco, oraz dodanymi dźwiękami instrumentów klawiszowych w wykonaniu Nicka Barretta i Clive'a Nolana. W przypadku „Men Who Climb Mountains” ostateczny miks został lekko „odchudzony”, gdyż według Barretta niektóre partie instrumentalne na oryginalnej wersji były zbyt zawiłe. O ile pierwszy z tych dysków brzmi bardzo ciekawie (choć czy lepiej od pierwotnej wersji to kwestia dyskusyjna), to drugi w swoim nowym ujęciu wprowadza raczej niewiele nowego.

Cały zestaw wydany jest w formie wielkoformatowej (zbliżonej swoimi rozmiarami do koperty płyty winylowej) książki z mnóstwem historycznych zdjęć pełnych wspomnień z całego okresu działalności Pendragonu oraz ze słowem wstępnym autorstwa członków zespołu (oczywiście najwięcej napisał lider). Bajecznie kolorową okładkę, na której można znaleźć wiele nawiązań do szat graficznych oraz muzycznej zawartości poszczególnych studyjnych płyt Pendragonu, zaprojektował nadworny grafik zespołu, Simon Williams.

„The First 40 Years” to niezwykle efektowana rzecz. Nie tylko stanowi pamiątkę, a zarazem prezent dla fanów z okazji 40-lecia działalności zespołu, ale jest też swoistą obietnicą: skoro podsumowujemy „pierwsze 40 lat”, to należy się spodziewać, że przed Pendragonem kolejna 40-tka. Rozpocznie się ona w lutym przyszłego roku z wysokiego C: ukazuje się, wtedy nowy studyjny album Pendragonu zatytułowany „Love Over Fear”.

MLWZ album na 15-lecie