Broken Bridges, The - Endless Road

Artur Chachlowski, Broken Bridges, The - Endless Road

The Broken Bridges powstał na początku 2014 roku z inicjatywy Marka Habryna. Zafascynowana muzyką lat 70., a szczególnie dokonaniami zespołów spod znaku rocka progresywnego, grupa muzyków z różnymi doświadczeniami muzycznymi skupiona wokół Marka zaczęła intensywną pracę nad materiałem. W tamtym czasie ważną osobą w zespole była postać Wojciecha Podemskiego - początkowo również gitarzysty zespołu, ale przede wszystkim tekściarza, który nadał swoim angielskim tekstom pewien sentymentalizm i melancholię, co idealnie zgrało się z komponowaną przez Habryna muzyką (jedynym kompozytorskim wyjątkiem jest na płycie „Endless Road” pełniące rolę instrumentalnego intro nagranie „The Gate” autorstwa klawiszowca Grzegorza Grzanki).

Zawarty na płycie „Endless Road” półgodzinny materiał pochodzi z lat 2014 – 2016 i został nagrany w grudziądzkim Studio Progress pod czujnym okiem realizatora Daniela Grzybowskiego. Grupa występowała wtedy w składzie: Marek Habryn (śpiew i gitara), Grzegorz Grzanka (instrumenty klawiszowe), Michał Kusz (bas), Marek Sobiecki (bębny) i Joanna Pulkowska (chórki). Ich produkcje to muzyka utrzymana w stylu progresywnego rocka, zawieszonego w spokojnych, wyważonych i raczej melancholijnych klimatach. Instrumentalnie materiał ten broni się całkiem przyzwoicie, możliwe, że brak w nim nieco dynamiki i większego zróżnicowania (choć utwór „Tune In!” zdecydowanie wyłamuje się z tego zarzutu), a jeżeli już jest już do czego się przyczepić, to jest to sfera wokalna. Niestety, Marek jest lepszym gitarzystą niż wokalistą i wyraźnie pokutuje wszechobecny polski akcent w śpiewanych przez niego angielskich tekstach. Akurat w tej dziedzinie wydaje się, że grupa The Broken Bridges ma jeszcze sporo do poprawienia…

Opisany powyżej wczesny materiał ukazał się pierwotnie na wydanym przez zespół własnym sumptem (przy pomocy finansowej przyznanej przez Prezydenta Grudziądza) minialbumie, który szczegółowo omówilismy na naszych łamach trzy i pół roku temu (recenzja tutaj).

Już po nagraniu płyty „Endless Road”, po licznych zmianach w składzie zespołu, wykrystalizował się aktualny skład The Broken Bridges: Marek Habryn (śpiew i gitary), Grzegorz Grzanka (instrumenty klawiszowe, akordeon), Łukasz Dryl (gitara basowa) oraz Sławomir Kaligowski (perkusja). W takim właśnie zestawieniu grupa zarejestrowała w Studiu Unisono w Grudziądzu kilka nagrań, z których dwa - „The Voice” oraz „Get Ready For Your Fight” - zostały zamieszczone na niniejszej płycie jako bonus tracki. Prawdopodobnie są one zapowiedzią kolejnej płyty zespołu. Jeżeli tak w istocie jest, to niedługo należy spodziewać się nieco innej płyty niż „Endless Road”. Grupa The Broken Bridges, choć nadal utrzymuje swoją stylistykę w neoprogresywnych kręgach, to nieco bardziej zróżnicowała i zdynamizowała swoje brzmienie. Zrobiła dzięki temu wyraźny krok do przodu i uczyniła swoje, teraz o wiele bardziej rozbudowane, kompozycje dojrzalszymi, wprowadzając w swoje brzmienie nowe instrumenty, jak akordeon czy gitara flamenco, oraz dodatkowo liczne efekty pozamuzyczne.

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Lynx Music.

MLWZ album na 15-lecie