Light Entanglement Machine - 2021

Redakcja, Light Entanglement Machine - 2021

Przypadająca w tym roku setna rocznica urodzin wybitnego pisarza i filozofa, Stanisława Lema, nie mogła pozostać bez echa. Rodzimi twórcy sięgnęli wprost po jego literacką twórczość (jak zrobił to inowrocławski zespół HiPoKaMP Project na omawianej przez nas niedawno płycie „Futurocklogia”), albo też zainspirowani jego dorobkiem postanowili skomponować muzykę, która mogłaby być soundtrackiem do filmu nakręconego na motywach jakiejś powieści tego wybitnego pisarza. 

Tak właśnie jest z projektem o nazwie Light Entanglement Machine 2021. Jego pomysłodawcą i kompozytorem utworów, które ukazały się na wydanej właśnie przez Lynx Music płycie, jest Przemysław Piekarz. Zawodowo zajmuje się fizyką, a w latach 2007-2011 - występując pod pseudonimem Ijon  - był klawiszowcem w zespole Hipgnosis.

Stylistyka albumu Light Entaglement Machine 2021 jest bliska rocka progresywnego z elementami muzyki elektronicznej, jazzowej i klasycznej. Instrumentalne utwory tworzą koncepcyjną całość i odnoszą się do najważniejszych tematów poruszanych w książkach Stanisława Lema: ewolucja kosmosu („The Space Fugue”, „Nucleosynthesis”), zagadka świadomości („Awareness”), podróże kosmiczne („Missing Android”) czy stworzenie maszyny myślącej („The First Light”, „Entanglement”, „Machine Intelligence”).

Tytułowa ‘Maszyna Splątanego Światła’ nawiązuje do superinteligentnej maszyny cyfrowej opisanej w książce Lema pt. „Golem XIV”, w której obdarzony świadomością superkomputer, nieskończenie przewyższający inteligencją człowieka, wygłasza przed naukowcami wykłady. Lem opisuje w niej dialog ludzkości i ludzkiego rozumu ze sztuczną inteligencją, a de facto jest to przedstawienie dialogu Lema z samym sobą. I to w tej całej historii jest  najbardziej inspirujące. Tak samo zresztą jak w muzyce Light Entanglement Machine 2021:  pojedyncze dźwięki stają się kołem napędowym kolejnych fraz, do których dołączają się kolejni instrumentaliści i poprzez ten muzyczny „dialog” rodzą się coraz bogatsze brzmienia i coraz bardziej interesujące utwory.

W nagraniach, oprócz samego pomysłodawcy i kompozytora, obsługującego syntezatory Przemysława Piekarza, wzięli udział m.in. Grzegorz Bauer (perkusja), Krzysztof Wyrwa (gitara Warr), Bartłomiej Bochniak (bas), Wojciech Bochniak (elektryczna i klasyczna gitara), Filip Goddard Wyrwa (gitary) i Joanna Hebda (skrzypce), a więc  muzycy związani z krakowskimi zespołami, m.in. Millenium, Hipgnosis, Twelve Moons, Xposure, Frittata, Callabrijon i Moon Radio District.

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Lynx Music.

 

MLWZ album na 15-lecie