MoodMan - Psychoza/Psychosis

Redakcja

MoodMan, czyli Człowiek Pełen Nastroju - to wyjątkowe zjawisko na mapie polskiej muzyki rockowej. Zrodził się jako projekt solowy Witolda Rolnika. To pomysł człowieka, który miał marzenie i udało mu się je zrealizować, bo był wytrwały i uparty w dążeniu do celu. W spełnieniu marzenia pomoc przyszła od muzycznych przyjaciół, w tym od Pawła Korbacza, z którym już wcześniej wspólnie aranżowali materiał na inną płytę.

Debiutancki albumu sygnowany nazwą MoodMan i zatytułowany „Man of the New Age” miał premierę w lutym 2019 roku. Płyta opowiadała o pustce i zatrważającym tempie naszego życia, w którym nie ma chwili na zatrzymanie się i refleksję, życia podporządkowanego atrakcyjnym nowym technologiom. MoodMan poruszał temat braku szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka, a także poszukiwania zrozumienia i miłości. Płyta została doceniona przez publiczność zdobywając wiele ciepłych recenzji nie tylko w Polsce, ale i w odległych zakątkach świata.

W 2021 roku ukazała się w dwóch wersjach językowych (polska i angielska) druga płyta zatytułowana „Przejście” / „Transition”. Była ona opowieścią o zmianie, która choć uniwersalna, to każdemu przydarza się indywidualnie. Dorastamy, kochamy, mierzymy się ze stratą... każde z tych zdarzeń jest swoistym obrzędem przejścia, zapisem przemiany, w wyniku której stajemy się inni, w innym miejscu naszej życiowej drogi...

Jak zawsze w przypadku MoodMana, kluczem do każdej płyty są teksty. Powstawały one na przestrzeni wielu lat. Przez większość tego czasu mieszkały sobie spokojnie w przysłowiowej szufladzie, aż dziwnym zrządzeniem losu wydostały się na światło - otrzepano je z kurzu, przetarto mokrą szmatką i zagrano im parę pięknych melodii (słowa to domena Witolda Rolnika, ale autorem części tekstów jest poeta Maciej Dziamski).

21 kwietnia 2023 roku odbyła się premiera trzeciego albumu grupy MoodMan. Został on zatytułowany „Psychoza” i w pierwszej kolejności ukazał się w streamingu oraz w wersji zdigitalizowanej. MoodMan to niezależny zespół i mimo licznych prób nie udało się dotąd podjąć współpracy z wydawnictwem płytowym. Nie oznacza to, że album nie pojawi się na CD. Pojawi się, ale pewnie trochę później.

Obecny skład zespołu tworzą: Witold Rolnik - wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, producent. Jak sam mówi o muzyce: „Pasję człowiek odkrywa w sobie powoli, do czasu, aż zda sobie sprawę z tego, że stała się całym jego życiem i nic nie może stanąć pomiędzy nią a nim”, Paweł Korbacz - aranżer, klawiszowiec, perkusista, grafik i tłumacz odpowiedzialny w MoodMan za wizualną oprawę muzyki zespołu. Gościnnie wspomagają ich: Jan Mazurek - skrzypek, perkusista, klawiszowiec, człowiek-orkiestra o bogatej historii muzycznej sięgającej lat 70. XX wieku – oraz Mariusz Mazurek (syntezatory).

Nowe wydawnictwo MoodMan to koncept album W warstwie tekstowej „Psychoza” / „Psychosis” opowiada o współczesnym człowieku, który choć stara się kurczowo trzymać rzeczywistości, to jednak pod wpływem wszystkich otaczających go w świecie bodźców, wydarzeń i przeżyć na zmianę traci i odzyskuje kontakt z rzeczywistością. Podobnie jak poprzednia płyta ukazuje się w dwóch wersjach językowych. Pierwszym singlem zwiastującym ten album była „Schizofrenia” - utwór mówiący o człowieku poszukującym właściwej drogi, a ta mimo dokonywanych wyborów wciąż wydaje się nieosiągalna. Na płycie tej MoodMan opowiada też o zmianach, jakie zachodzą w nas samych na przestrzeni lat, o tym jak szybko możemy stracić cel z oczu, zagubić się. I tylko przysłowiowy człowiek z lustra dobrze wie czy jesteśmy tam, gdzie chcielibyśmy być….

Na podstawie materiałów informacyjnych zespołu.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!