Marillion - Web Christmas 2023

Artur Chachlowski

W uzupełnieniu niedawno opublikowanej na naszych łamach recenzji wydawnictwa „An Hour Before It's Dark-Live In Port Zelande”, które jest dźwiękowym i wizyjnym zapisem tegorocznego Marillion Weekend z Holandii chciałbym podzielić się dziś radością z płytowego prezentu od grupy Marillion na tegoroczne Boże Narodzenie. O ile opisywany przez Tomasza Dudkowskiego album zawiera nagrania z piątkowego koncertu (17 marca 2023r.), w trakcie którego zespół Marillion wykonał w całości materiał z płyty „An Hour Before It’s Dark” plus kilka dołożonych utworów w drugiej części występu, to płyta, o której piszę dzisiaj zawiera koncertowe nagrania z niedzieli. Nosi ona tytuł „Web Christmas 2023” i jest tradycyjnym dorocznym upominkiem dla sympatyków muzyki Marillionu, a przede wszystkim dla członków fan clubu The Web.

W swojej zasadniczej części zawiera ona pięćdziesięciominutowy wybór nagrań z niedzielnego koncertu w ramach tego samego Weekendu, który odbył się w Center Parcs, w holenderskim Port Zelande. Poprzedzony krótkim intro w postaci tematu „The River”, pojawia się zestaw nagrań z „Brave”: „Bridge”, „Living With The Big Lie”, „Runaway”, „The Hollow Man”, a następnie, już po oficjalnym przywitaniu się z widzami przez Steve’a Hogartha i jego deklaracji, że niedzielny wieczór będzie nietypowym ‘low profile show’, na który złożą się rzadko wykonywane przez zespół nagrania, ze sceny rozległy się jeszcze: „Born To Run”, „White Paper”, chóralnie odśpiewany przez publiczność „Sugar Mice” oraz „Genie” – tak w największym skrócie przedstawia się tracklista fanklubowej płyty. Jednak jej największą atrakcją jest dodatkowy, acz umieszczony na samym jej początku, utwór nagrany w listopadzie tego roku w The Racket Club. A jest nim bożonarodzeniowy klasyk „I Believe In Father Christmas” autorstwa Grega Lake’a. Wielokrotnie sięgali już po niego różni wykonawcy, teraz sięgnął też Marillion i uczynił z niego prawdziwe świąteczne muzyczne cudeńko, które powinno grać w trakcie nadchodzących Świąt w każdym rozświetlonym blaskiem choinki i wypełnionym świąteczną radością domu. Czego Wszystkim czytającym ten tekst z całego serca życzę.

MLWZ album na 15-lecie Muzycy Dire Straits na jedynym koncercie w Polsce David Cross świętuje 50. rocznicę wydania płyty zespołu King Crimson ,,Larks’ Tongues In Aspic" Nowy termin koncertu "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie" w Bydgoszczy Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!