Frøislie, Lars Frederik - „Un Posto Sotto Il Cielo” (single)

Artur Chachlowski

Ubiegłoroczny solowy album lidera norweskiej formacji Wobbler, Larsa Fredrika Frøislie, pt „Fire Fortellinger” został bardzo dobrze przyjęty na całym progrockowym świecie (był naszą małoleksykonową Płytą Miesiąca w czerwcu 2023 roku). Rok po jego wydaniu Frøislie publikuje singiel z wyciągniętym z jego programu utworem „Et sted under himmelhvelvet” zaśpiewanym po włosku przez wokalistę grupy Museo Rosenbach, Stefano „Lupo” Galifiego.

Jak wyjaśnia Lars Fredrik: „Kiedy pisałem „Et sted under himmelhvelvet” od samego początku wyobrażałem sobie włoską wersję z wokalem Stefano „Lupo” Galifiego. Nie jest to wcale zaskakujące, skoro jest on jednym z moich ulubionych wokalistów. Odkąd jako nastolatek odkryłem muzykę Museo Rosenbach, uwielbiam jego nieco chrapliwy, ale mocny i pełen emocji wokal.

Kiedy nadarzyła się okazja, pomyślałem, że nie zaszkodzi go o to zapytać i bardzo się ucieszyłem, gdy zgodził się wykonać partię wokalną w tym utworze. Tym bardziej, że dziś śpiewa równie dobrze, jak 50 lat temu.

Było to dla mnie zarówno emocjonalne, jak i surrealistyczne usłyszeć ten wspaniały głos, który znałem i kochałem przez większą część mojego życia, śpiewający jedną z moich skromnych piosenek.

Na koniec muszę podziękować Sergio Lombardiemu, który skontaktował mnie ze Stefano i przetłumaczył dla mnie tekst na włoski”.

Trzeba przyznać, że efekt jest znakomity. Rzeczywiście, głos Galifiego brzmi mocno i dostojnie, a włoski język doskonale komponuje się z epicko brzmiącą, mocno osadzoną na melotronowo-organowych brzmieniach, muzyką skomponowaną przez Frøislie.

Utwór opowiada o miejscu, gdzie człowiek czuje się dobrze, błogo, wręcz sielankowo (tytuł utworu, zarówno z norweskiego, jak i włoskiego, można przetłumaczyć jako „Miejsce pod niebem”). Tekst mówi o tym, że marzeniem każdego jest udać się do własnej krainy szczęścia i poczuć, że już tam się kiedyś było - tylko po to, by dowiedzieć się, że ma się swoje korzenie i przodków, którzy mieszkali tam dawno temu.

Limitowana do zaledwie 200 egzemplarzy edycja 10-calowego singla ukazuje się nakładem Karisma Records w brązowej okładce z papieru pakowego, przypominającego stare płyty gramofonowe o obrotach 78-rpm. Na stronie A zawiera omawianą dziś przeze mnie włoskojęzyczną wersję „Un Posto Sotto il Cielo”, zaś na stronie B znajduje się oryginalna norweskojęzyczna wersja znana z zeszłorocznej długogrającej płyty Larsa-Fredrika Frøislie.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia