Animations - Contemporary Guide To Modern Living

Artur Chachlowski

To już piąty studyjny krążek grupy Animations z Jaworzna. A zarazem pierwszy koncept album w jej dorobku. O czym on opowiada? "Jeśli chodzi o warstwę liryczną albumu, chcieliśmy stworzyć swoisty komentarz obecnego świata. Pisany z perspektywy przedstawicieli pokolenia, które w nastoletnim wieku przeżywało cyfrową rewolucję, która na zawsze zmieniła naszą codzienność. My i internet dojrzewaliśmy wspólnie. Poza tym, nie da się tego ukryć, nie jesteśmy już dzieciakami, które niespełna dwadzieścia lat temu zakładały Animations. Na świat patrzymy zupełnie inaczej" – komentuje sprawę tematyki wypełniających płytę utworów gitarzysta Kuba Dębski

Na “Contemporary Guide To Modern Living” znalazło się osiem premierowych kompozycji nagranych w składzie: Frantz Wołoch – wokal, Bartek Bisaga – bas, Kuba Dębski – gitary oraz Kuba Galwas – perkusja. Zespół od 2018 roku funkcjonuje jako kwartet, po opuszczeniu zespołu przez wieloletniego klawiszowca Tomka Konopkę.

Album powstawał latach 2020-2023, zawiera 40 minut muzyki i został dopracowany do ostatniego szczegółu. Nie mam żadnych wątpliwości, że tej jesieni stanie się on gorącym obiektem pożądania oddanych fanów polskiego prog metalu.

Kilka ciekawostek związanych z nowym wydawnictwem grupy Animations: po pierwsze, w programie płyty znalazł się jeden utwór instrumentalny - „Broken Clock” - będący ukłonem w stronę najstarszych fanów, którzy pamiętają wydany w 2007 roku instrumentalny płytowy debiut zespołu. Z kolei kompozycja „Visions”, pomimo swojego angielskiego tytułu, jest pierwszym w karierze zespołu kawałkiem zaśpiewanym w całości w języku polskim. Ukazał się on w sierpniu jako pierwszy singiel pilotujący nowy album i składa się z dwóch nieformalnych części. Pierwsza z nich mówi o maskach, które ludzie codziennie zakładają, by uniknąć pokazania prawdziwych twarzy innym, często kosztem osobistych tragedii. Druga część utworu to sentymentalna podróż do czasów beztroski, którą człowiek bezwiednie porzuca wraz z upływem czasu.

No i jeszcze jedna anegdota: posłuchajcie uważnie samego początku utworu „Donor Of Consciousness” z cytatem z pewnego starego (bardzo dobrego!) skeczu z udziałem Grzegorza Wasowskiego. Brawa za poczucie humoru członków zespołu, którzy na „Contemporary Guide To Modern Living” przygotowali swoim fanom sporą dawkę mocnych muzycznych emocji. Zresztą nie tylko w tych wymienionych już wyżej utworach.

"Na nowym albumie zdecydowaliśmy się postawić na większą ilość melodycznych partii wokalnych. Oczywiście nie rezygnujemy z growli i screamów, ale są one jednak w zdecydowanej mniejszości" - mówi wokalista Frantz Wołoch. I tak w istocie jest, choć zadziorny pierwiastek naznaczony ciężkimi i strzelistymi partiami gitar, soczystymi solówkami, mocarną sekcją rytmiczną i growlingiem jest wciąż nie tyle obecny, co mocno wyeksponowany w muzyce Animatons. Dobrym tego przykładem jest rozpoczynający płytę utwór „Ashwagandha Propaganda”. Od razu podbił moje serce i urósł do miana mojego prywatnego faworyta.

Co jeszcze? Na okładce płyty znajduje się rysunek Maćka Zielińskiego z jego artystycznej serii „Maski” (https://maciekzielinski.com/masks). To nie pierwszy raz kiedy zespół korzysta z talentu tego artysty. Przypomnijmy, zaprojektował on także okładki trzech innych albumów zespołu: „Animations” (2007), „Reset Your Soul” (2009) oraz „Private Ghetto” (2013).

Album „Contemporary Guide To Modern Living” ukazał się 17 października 2023 roku i został wydany w dwóch fizycznych formatach: CD/digipack oraz limitowany zaledwie do stu sztuk biały 180g winyl. Płyta jest również dostępna we wszystkich serwisach streamingowych.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!