D Project

Half Light - (Nie)pokój wolności

Redakcja, Half Light - (Nie)pokój wolności

Przypomnijmy, Half Light to toruńska grupa electro-rockowa powstała w maju 2009 r. z konfiguracji energetycznej trzech muzycznych orbit: wokalisty Krzysztofa Janiszewskiego, klawiszowca Piotra Skrzypczyka i gitarzysty Krzysztofa Marciniaka. Przez wielu dziennikarzy zespół określany jest mianem ‘polskiego Depeche Mode’.

Premiera debiutanckiego wydawnictwa „Night In The Mirror” miała miejsce 20 października 2010r. Krążek został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność oraz krytykę. Płyta miała bardzo dobre recenzje w Polsce, jak i zagranicą. O „Night In The Mirror” pisały m. in. portale niemieckie, szwedzkie, belgijskie, rosyjskie oraz azjatyckie. Utwory Half Light były emitowane w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych (m.in. TVP, Trójka, Polskie Radio PiK, Radio Łódź, Radio Szczecin, Radio Gra i wielu innych). Pojawiły się również na prestiżowej Polish Airplay Chart - cotygodniowej liście najchętniej granych piosenek przez stacje radiowe oraz telewizje muzyczne w Polsce.

29 sierpnia 2011 roku Half Light wydał drugą płytę pt. „Nowe orientacje", która oparta była na kompozycjach legendarnego debiutu Republiki "Nowe sytuacje". Płytę promowały single "Halucynacje" oraz "Śmierć w bikini". Zespół wystąpił w wielu programach telewizyjnych m.in. "Kawa czy herbata", "Pytanie na śniadanie", "Teleexpress", a także udzielił wywiadów w Polskim Radio PR 1, Trójce, Radiu Rzeszów i innych. Zagrał koncerty na żywo w radiu RDC, Radiu PiK. 20 października 2012r. Half Light został laureatem krakowskiego Sophiscapes Festival, gdzie zdobył I nagrodę.

22 października 2012r. ukazała się trzecia płyta zespołu pt. ”Black Velvet Dress”. Promowały ją single "Bitter Paris", "Time", do których powstały teledyski, oraz "Happy Useless Nation". Płyta została wybrana przez internautów Płytą Roku 2013 w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2013.

Po niespełna roku, kiedy to Half Light promował swój album „Black Velvet Dress”, zespół postanowił w sposób odmienny zreinterpretować utwory, które się na nim znalazły. Przyjaciele i znajomi grupy zremiksowali piosenki w duchu tanecznym i clubbingowym, tworząc tym samym płytę „Black Velvet Dance. Remixes”. Krążek ukazał się 9 września 2013 roku i był dostępny w wersji elektronicznej.

19 maja 2014 roku Half Light wydał kolejny autorski album „Półmrok”. Na krążku znalazło się trzynaście kompozycji, które swoim nastrojem, melancholią, ale i dynamiką, stanowiły oryginalny obraz współczesnego człowieka. Pierwszym utworem promującym to wydawnictwo było "Salto Mortale". Ciekawostką jest fakt, że to pierwsza, autorska płyta zespołu, która została zaśpiewana w języku polskim.

Rok 2015 to czas ważnych koncertów. W kwietniu Half Light zagrał wraz z Kobranocką na prestiżowej imprezie Dzień Białej Flagi 2015 – Ogólnopolskim Zlocie Fanów Republiki w toruńskiej Od Nowie, w lipcu na legendarnej już imprezie sympatyków brzmień elektronicznych - Electronic Music Festival Cekcyn 2015 oraz na In Memoriam XIV Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w rodzinnym dla artysty Tczewie.

W 2016 roku Half Light został uznany poprzez publiczność Wykonawcą Roku w Plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2016 i otrzymał prestiżową statuetkę Toruńskiego Flisaka. 7 października ukazała się kolejna płyta zespołu zatytułowana „Elektrowstrząsy”, która składała się z 12 elektro-rockowych kompozycji.

22 kwietnia 2017r. zespół wydał swój pierwszy album winylowy „Septem”. Zagrał również koncerty w Wielkiej Brytanii i Holandii. Half Light wystąpił na jednej scenie z Wayne'em Husseyem z The Sisters of Mercy i The Mission oraz Ashtonem Nyte'em porównywanym do Davida Bowie.

W lutym tego roku na rynek trafiła nowa płyta zatytułowana „(Nie)pokój wolności”. Ukazała się ona w dwóch formatach: CD oraz LP i składa się z 11 kompozycji stylistycznie utrzymanych w klimacie syntezatorowego rocka, a tekstowo opartych na motywach prozy George’a Orwella. Ten jedyny w swoim rodzaju język proroka totalnej inwigilacji został przeniesiony na okładkę digipaka, gdzie w rozkładówce czytamy o Departamencie Jedynie Prawdziwych Nut, ministerstwach Właściwych Zdań, Właściwego Piękna i Słusznego Dźwięku czy też Oddziale Wyrównywania Dźwięku, który okazuje się niczym innym jak masteringiem (notabene wykonanym przez Jerzego 3N Kapałę). Nawet tytuły niektórych utworów utrzymane są w podobnej słownej konwencji („Departament Zbędnych Słów”, „Zarządzenie o Doznaniach”)…

Poszczególne kompozycje układają się w luźny koncept opowiadający o pełnym bólu losie zwykłego, szarego człowieka, który musi zmagać się z nieustannym przestrzeganiem narzucanych reguł i procedur, z inwigilacją, z brakiem intymności oraz z postawą „bycia z wami lub przeciw wam”. Dlatego niech nikogo nie dziwi struktura całej płyty. „(Nie)pokój wolności” na pewno nie jest zbiorem zwykłych piosenek, gdyż niektóre posiadając swoją złożoną strukturę i charakter (jak wstęp do utworu „Departament Zbędnych Słów”, elektroniczna instrumentalna sekwencja w „Zarządzeniu o Doznaniach” czy praktycznie całe nagranie „Szczekaczka”), a także te oparte na nieoczywistych liniach melodycznych (jak „Pokój Wolności” czy też sam finał w postaci krótkiego tematu „Wszyscy Kiedyś Zwyciężymy”) nie są wcale oczywistymi kandydatkami na przebój, lecz pełnią ważną dramaturgiczną funkcję i decydują o logicznym układzie całego albumu.

Owszem, jest też na tym krążku kilka piosenek, które mogą śmiało istnieć samodzielnie („Wezwanie do Odmiany”, zaangażowany politycznie „Bohater”, singlowy „Istnieję” i naturalnie z niego wypływający, połączony z nim stukotem kół pędzącego pociągu, liryczny erotyk „Kochajmy Się”, a przede wszystkim utwór „2+2”, z tym, że w przypadku tego ostatniego trudno mówić o nim jako o ‘piosence”. To efektowna, ponad siedmiominutowa kompozycja stanowiąca imponujące wprowadzenie do albumu), ale najlepiej wypadają one, gdy słucha się ich wszystkich po kolei jako następujących po sobie elementów całościowej, trwającej 50 minut muzyczno-słownej układanki.

„(Nie)pokój wolności” to zdecydowanie najambitniejsze i najtrudniejsze, przynajmniej przy pierwszym odbiorze, dzieło grupy Half Light. Ale zarazem także i najmocniejsza pozycja w dotychczasowym dorobku toruńskich muzyków. Muzykę skomponowali: Krzysztof Marciniak, Piotr Skrzypczyk oraz Krzysztof Janiszewski, który napisał też słowa do wszystkich piosenek oraz jak zawsze wspaniale, a może nawet i lepiej niż zazwyczaj, je zaśpiewał. Warto rozglądnąć się za tym krążkiem, poznać go dokładnie, przysłuchać się tekstom, zrozumieć przesłanie… „(Nie)pokój wolności” to płytowe wydarzenie samo w sobie. W swojej kategorii absolutnie niemające sobie równych.

 

Na podstawie materiałów promocyjnych zespołu.

MLWZ album na 15-lecie