Galahad Electric Company - Open Water EP

Artur Chachlowski, Galahad Electric Company - Open Water EP

Muzyczny koniec lata i początek jesieni należą w tym roku do grupy Galahad. Niedawno omawialiśmy poszerzoną, trzypłytową edycję albumu „Following Ghosts”, solowy krążek gitarzysty Galahadu, Lee Abrahama, pt. „Harmony/Synchronicity” i wreszcie firmowany przez reaktywowany po ponad 20 latach szyld ‘Galahad Electric Company’ album „When The Battle Is Over”. Sklepową premierę (5 października) tego ostatniego poprzedziło wydanie EP-ki zatytułowanej „Open Water”. Zawiera ona trzy utwory: dwie wersje nagrania tytułowego: podstawową, która zamyka płytę „When The Battle Is Over” oraz drugą, tzw. obnażoną (‘Laid Bare’), a więc aranżacyjnie uproszczoną i opatrzoną innym masteringiem w stosunku do oryginału. Trzecim elementem tego wydawnictwa jest współczesna wersja klasycznej galahadowej kompozycji „Through The Looking Glass”…

Wokalista Stuart Nicholson wyjaśnia: „Open Water to spokojna i smutna piosenka oparta na przejmujących dźwiękach fortepianu. Opowiada ona o byciu przytłoczonym różnymi życiowymi problemami, z którymi utożsamiać może się większość z nas. Jednak ta piosenka ma swój happy end i myślę, że jest to szczególnie ważne w tych dziwacznych i niepewnych czasach pandemii, kiedy tak wiele osób cierpi psychicznie, emocjonalnie i finansowo, nie wiedząc co przyniesie przyszłość…”.

Tytułowa piosenka powstała jako wariacja na temat jednego prostego motywu wymyślonego przez Stuarta, i na bazie tego w naturalny, choć nietypowy, sposób rozwinęła się melodia. Nietypowy dlatego, że jej autorzy, a zarazem muzycy, którzy firmują projekt Galahad Electric Company AD 2020, Stuart Nicholson i Dean Baker, nie mogąc z powodu lockdownu spotykać się w studiu, wymieniali się coraz bardziej rozbudowanymi i coraz staranniej zaaranżowanymi plikami, aż powstawały ich wersje finalne. Jak pisał Tomasz Dudkowski w swojej recenzji albumu „When The Battle Is Over”, właściwie cała zawartość płyty powstała w ten sposób. Dean i Stuart wykorzystali przymusowe spowolnienie codziennej aktywności, podejmując (udaną!) próbę komponowania na odległość. Rzecz to do tej pory niespotykana w jakimkolwiek przedsięwzięciu związanym z zespołem Galahad.

Jako się rzekło, jest na tej EP-ce nowa wersja starego klasyka grupy Galahad pt. „Through the Looking Glass”. Utwór ten został skomponowany w najwcześniejszym okresie działalności zespołu (o ile dobrze pamiętam, jeszcze w 1987 roku), pierwotnie znalazł się na kasecie „Other Crimes And Misdemeanours vol. 1” wydanej w 1992 roku, by ostatecznie znaleźć sobie miejsce na nietypowym wydawnictwie „Not All There” (1994) firmowanym jako Galahad Acoustic Quintet. Teraz nagranie to zostało zaprezentowane w nowym, mocno podbitym elektroniką, ujęciu i zaśpiewane przez Stuarta w niezwykle emocjonujący sposób. Jest to tak dobra kompozycja, że nowe, nie-rockowe do niej podejście nie tylko nie razi ścianą syntezatorowych dźwięków, ale już po dwóch – trzech przesłuchaniach wydaje się jeszcze lepsze niż oryginał. Szczególnie dołożone w końcówce syntezatorowe fanfary robią różnicę…

EP-ka „Open Water” dostępna jest jako download z oficjalnej strony Bandcamp grupy Galahad, a począwszy od poniedziałku 14 września br. można ją załadować praktycznie z każdej komercyjnej platformy cyfrowej. Ponadto od niedawna na kanale YouTube można obejrzeć wideo nakręcone do utworu tytułowego.

MLWZ album na 15-lecie