Nosound - This Night (Live In Veruno)

Artur Chachlowski, Nosound - This Night (Live In Veruno)

Włoski zespół Nosound powraca z nowym albumem nagranym na żywo - „This Night (Live In Veruno)”. Materiał zarejestrowano na Festiwalu Veruno 5 września 2021r. Był to pierwszy koncert Nosound po długiej przerwie trwającej od końca 2019 roku, kiedy to zespół supportował koncertującą we Włoszech Anathemę.

Grupa pod wodzą Giancarlo Erry pojawiła się na scenie w Veruno, gdzie wykonała praktycznie taki sam set, co w 2019 roku, prezentując w jego trakcie głównie utwory ze swojego ostatniego albumu studyjnego „Allow Yourself” (2018): „This Night”, „Weights”, „Shelter” i „Don’t You Dare”, ale także sięgając do wcześniejszego repertuaru (jak „Wherever You Are” i She” z pamiętnej płyty „Afterthoughts” czy nagrania „Places Remained” pamiętającego jeszcze czasy albumu „Lightdark” z 2008 roku) .

Powrót na scenę z żywo reagującą publicznością, z decybelami dobywającymi się z głośników, efektowną grą świateł i towarzyszącymi temu wszystkiemu emocjami był dla muzyków tworzących Nosound prawdziwym powrotem do normalnego życia scenicznego i bardziej niż kiedykolwiek wcześniej niezwykle ekscytującym doświadczeniem. Dlatego wydanie płyty „This Night – Live In Veruno” stało się idealnym pretekstem do uczczenia powrotu do normalnego funkcjonowania, a z drugiej strony pokazuje gdzie dzisiaj znajduje się Nosound jako zespół grający na żywo i jak daleką drogę przeszedł np. w porównaniu z poprzednim, wydanym sześć lat temu, koncertowym albumem „Teide 2390”. A jak wiadomo, szczególnie po znaczącej wolcie stylistycznej, jaką dało się dostrzec na albumie „Allow Yourself”, sporo się w muzyce tego zespołu zmieniło. Na płycie „This Night – Live In Veruno” znajdujemy niewiele ponad pół godziny muzyki. Niestety, problemy techniczne spowodowały, że na płycie nie znalazł się zapis całego koncertu zespołu, jednak te siedem utworów wypełniających program płyty całkiem nieźle oddaje obecną formę sceniczną zespołu.

Aktualny układ personalny (Giancarlo Erra - wokal, gitary, Paolo Vigliarolo – gitary, Marco Berni – klawisze, Orazio Fabbri – bas oraz Daniele Michelacci – perkusja) to skład sprawdzony i dotarty przez minione lata (ci sami muzycy, za wyjątkiem Michelacciego, nagrali ostatni album studyjny). Moim zdaniem całkiem nieźle sprawdził się też w wersji na żywo, a co najważniejsze, umożliwił pewne improwizacje i wyraźne odstępstwa od studyjnych pierwowzorów w zaprezentowanych na żywo utworach. Dzięki temu ten album to nie tylko koncertowe wersje znanych już wcześniej utworów, lecz przede wszystkim mamy dzięki niemu okazję poczuć współczesnego ducha muzyki zespołu, który swego czasu (2009 rok) zawitał do naszego kraju, by wystąpić na Ino-Rocku. Ale wtedy Nosound był zupełnie w innym miejscu niż teraz…

Album „This Night – Live In Veruno” ukazał się nakładem wytwórni Burning Shed na CD oraz w limitowanej wersji winylowej (tzw. lathe-cut transparent vinyl).

MLWZ album na 15-lecie