Big Big Train - Ingenious Devices

Artur Chachlowski

Dużo zmian w grupie Big Big Train. Po tragicznej śmierci wokalisty Dave’a Longdona zespół stanął na zakręcie. Zastąpić tak charyzmatycznego frontmana, który tak bardzo przyczynił się do wyniesienia na szczyty tej pochodzącej z Bournmouth formacji nie było łatwym zadaniem. Zawieszenie działalności w związku z covidem i odwołanie serii koncertów (w tym pierwszych za oceanem) też mocno zakołysało Bardzo Dużym Pociągiem. A poważne roszady personalne w składzie były (co dało się już zauważyć na ostatnim albumie Big Big Train „Welcome To The Planet”) ‘ukoronowaniem’ tego trudnego okresu w działalności grupy.

Wygląda na to, że Big Big Train najgorsze ma już za sobą. Przede wszystkim znaleziono następcę Longdona. Został nim Włoch Alberto Bravin, który zadebiutował już na żywo z zespołem występując na kilku koncertach w zeszłym i w bieżącym roku. Wydany niedawno album „Ingenious Devices” można nazwać swego rodzaju pomostem pomiędzy dwiema erami – przeszłą i tą która właśnie się rozpoczyna – w biografii Big Big Train. Zamiast rzucać nowego człowieka na pożarcie fanów i narażać go na mimowolną konfrontację z poprzednim, wielce charyzmatycznym wokalistą, Big Big Train postanowił wydać album przejściowy. Album, na którym korzystając z pretekstu, jakim był pewien programowy koncept, uwypuklono talenty obu wokalistów przedstawiając ich w starym, acz nagranym na nowo, repertuarze.

Co to za koncept, o którym wspomniałem? Otóż lider Big Big Train, Greg Spawton, wpadł na pomysł, by na płycie "Ingenious Devices" umieścić nowe wersje trzech utworów poświęconych rozwojowi technologii i postępowi: "East Coast Racer", "Brooklands" i "Voyager", które obdarzono nowym miksem oraz w których dołożono 17-osobową sekcję smyczkową nagraną w studiu Abbey Road w Londynie. Dodatkowo płyta zawiera niepublikowany wcześniej instrumentalny utwór orkiestrowy zatytułowany "The Book of Ingenious Devices", który stanowi łącznik pomiędzy "East Coast Racer" i "Brooklands", a także – co jest prawdziwym języczkiem u wagi i dla wielu stanowi największą atrakcję tego wydawnictwa - koncertową wersję utworu "Atlantic Cable". Została ona nagrana podczas trasy koncertowej zespołu we wrześniu 2022 roku i zaśpiewana przez nowego wokalistę Alberto Bravina. To jego pierwszy występ na oficjalnym wydawnictwie grupy Big Big Train, choć na prawdziwy debiut w postaci pełnowymiarowej płyty z premierowym materiałem przyjdzie nam zapewne jeszcze jakiś czas poczekać. W każdym razie to piętnastominutowe nagranie daje przedsmak tego jak Big Big Train będzie prawdopodobnie prezentować się w przyszłości.

A co do poprzedzających „Atlantic Cable” na niniejszej płycie utworów, o których wspomniałem powyżej, to za wyjątkiem głównego wokalu śp. Davida Longdona, który został skompilowany z oryginalnych sesji nagraniowych wcześniejszych studyjnych płyt, kompozycja „East Coast Racer” jest zupełnie nową wersją tego utworu (oryginalnie na krążku „English Electric Part Two”) nagraną przez skład zespołu Big Big Train AD 2019, znany z płyty „Folklore” utwór „Brooklands” zawiera na nowo nagrane bębny, pedały basowe i gitarę basową, podczas gdy „Voyager” (oryginalnie pochodzący z albumu „Grand Tour”) ma dograną dodatkową gitarę oraz rozbudowane partie skrzypiec.

Album "Ingenious Devices" ukazał się na CD, podwójnym winylu (czarny i limitowana edycja błękitnego winylu) oraz jako cyfrowe pliki do pobrania z Bandcamp. Album będzie też dostępny na wszystkich głównych platformach streamingowych począwszy od 28 lipca.

MLWZ album na 15-lecie Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.