Hovercraft - Live !?

Artur Chachlowski, Hovercraft - Live !?

Bartosz Gromotka i jego Hovercraft wyruszył w kolejną podróż. Tym razem przyszła kolej na album z oklaskami. Dostępne za pośrednictwem platformy Bandcamp najnowsze wydawnictwo zatytułowane „Live !?” nie jest jednak typowym albumem koncertowym.

Inspiracją dla niego był album "The Origin of the Feces" grupy Type 0 Negative. Album został nagrany w studiu, ale wyprodukowano go tak, aby brzmiał jak „na żywo”, dodając odgłosy, oklaski i reakcję tłumu. Brzmi to prawie jak oglądanie meczów w TV z nałożoną "ścieżką dźwiękową" publiczności. Przyznacie, że trochę to dziwne, ale zdecydowanie lepiej się to ogląda. No cóż, takie to dziwne pandemiczne czasy...

Bartosz wybrał po jednym ulubionym utworze ze wszystkich dotychczasowych wydawnictw (dwóch albumów: „Full Of Eels” i „Fall” oraz dwóch EP-ek: „Home” i „White Sky”). Wszystkie je odrobinę odświeżył i pozmieniał w nich pewne niuanse. Płyta „Live !?” ma swój podtytuł – „Official Bootleg” – i ułożona jest tak, że po czterech utworach („Neurosis”, „Confusion”, „Tomorrow” i „Silverange”) z nałożonymi na nie oklaskami i aplauzem widowni znajdujemy te same cztery kompozycje, ale już bez dołożonej reakcji publiczności. Na koniec, niejako na bis, zamieszczono finałową sekcję kompozycji „Tomorrow”. W taki oto sposób powstało takie "koncertowe" prawie ’the best of Hovercraft’.

Jestem ogromnie ciekaw jak nagrania Hovercrafta prezentowałyby się w żywej konfrontacji z prawdziwą publicznością. Jestem pewien, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli okazję się o tym przekonać. Ale najpierw muszą zniknąć wszelkie ograniczenia. I to nie tylko te covidowe. Także takie, że Hovercraft to wciąż jednoosobowy projekt Bartosza Gromotki. Gra on na wszystkich instrumentach i to, co możliwe jest do odtworzenia w warunkach studyjnych, już tak proste w warunkach koncertowych by nie było. Z tego co wiem, to Bartosz aktualnie poszukuje klawiszowca, basisty i perkusisty z okolic swoich rodzinnych Katowic. Niewykluczone więc, że już niedługo poznamy prawdziwie koncertowe oblicze grupy Hovercraft. Póki co, album „Live !?” jest jego muzycznym przedsmakiem.

MLWZ album na 15-lecie